Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi
2025-yilning 1 yarmidagi faoliyat natijalarini sarhisob qilish va kelgusidagi ustuvor vazifalarni belgilash maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda Akademiyaning kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, faoliyatni ilmiy-uslubiy va psixologik jihatdan ta’minlash, o‘quv-tarbiya jarayonlari samaradorligini oshirishga qaratilgan ishlar atroflicha tahlil qilindi. Shu bilan birga, 2025-yilning ikkinchi yarmi uchun belgilangan vazifalar yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilab olindi
Kengash yig‘ilishida tadqiqot ishlarini belgilangan muddatlarda yakunlamasdan, Akademiya nizomi talablarini buzgani uchun 24 nafar mustaqil izlanuvchi mustaqil izlanuvchilar safidan chiqarilishi to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Shuningdek, Akademiya professor-o‘qituvchilari, tayanch doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar tomonidan tayyorlangan o‘quv adabiyotlari, monografiyalar va tadqiqot ishlari muhokama qilindi hamda ularni nashrga tavsiya etish yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi. Xususan, “Raqamli kriminalistika” xalqaro ilmiy-amaliy jurnali tahririyatining Nizomi loyihasi ma’qullandi.
Majlisda bakalavriat talabalarini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyasi va boshqa davlat stipendiyalariga nomzod sifatida tavsiya etish, shuningdek, prokuratura organlari tarmoqlarida stajirovka o‘tagan Akademiya xodimlarining hisobotlarini tinglash kabi masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Another meeting of the Council of the Law Enforcement Academy was held
To summarize the results of its activities for the first half of 2025 and identify priority tasks for the future, another meeting of the Council of the Law Enforcement Academy was held.
The meeting thoroughly analyzed the Academy's work in training, retraining, and professional development of personnel, as well as scientific, methodological, and psychological support for operations, and improving the effectiveness of the educational process. Additionally, specific measures were outlined to fulfill the tasks set for the second half of 2025.
During the meeting, the Council decided to expel 24 independent researchers for violating the Academy's charter requirements by failing to complete their research work within the established deadlines.
The meeting also discussed textbooks, monographs, and research papers prepared by the Academy's faculty, core doctoral students, and independent researchers, with relevant decisions made regarding their approval for publication. In particular, the draft Regulations for the editorial board of the international scientific-practical journal "Digital Forensics" were approved.
Other agenda items included recommending undergraduate students as candidates for the President of the Republic of Uzbekistan's state scholarship and other named state scholarships, as well as hearing reports from Academy staff who completed internships in prosecutor's office departments.
Additionally, practical research projects planned for implementation at the Academy in the future were reviewed. Appropriate decisions were also made on other agenda items.