Akademiyada "Bolalarga qarshi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yordamida sodir etilgan jinoyatlar bilan bog‘liq jinoyat ishlarini tergov qilish" mavzusida trening tashkil etildi
2025-yil 5-7-avgust kunlari Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda, xalqaro ekspert Irina Urumova ishtirokida "Bolalarga qarshi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yordamida sodir etilgan jinoyatlar bilan bog‘liq jinoyat ishlarini tergov qilish" mavzusida trening o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi, Ichki ishlar vazirligi, IIV Akademiyasi, Jamoat xavfsizligi universiteti va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir doirasida ushbu sohadagi xalqaro standartlar, shu jumladan, Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya (1989), Kiberjinoyatchilik to‘g‘risidagi Budapesht konvensiyasi (2001) va Lansarot konvensiyalari (2007) tahlil qilindi. Trening davomida raqamli zo‘ravonlikning zamonaviy shakllari, jabrlanuvchilar va tajovuzkorlar psixologiyasi, raqamli dalillarni to‘plash xususiyatlari, OSINT usullaridan foydalanish, voyaga yetmaganlarga nisbatan tergov harakatlari taktikasi, voyaga yetmaganlarga nisbatan jinoyatlarni tergov qilishda sud kompyuter-texnikaviy ekspertizasini o‘tkazishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, seminar ishtirokchilari o‘zaro huquqiy yordam ko‘rsatish, raqamli platformalar bilan hamkorlik qilish va axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda voyaga yetmaganlarga nisbatan sodir etiladigan jinoyatlarga qarshi kurashishda maxsus dasturlardan foydalanish masalalari bilan tanishib o‘tdilar.

В Академии организован тренинг на тему «Расследование уголовных дел, связанных с преступлениями против детей, совершенными с помощью информационно‑коммуникационных технологий»
5-7 августа 2025 г. Правоохранительной академией совместно с Представительством ЮНИСЕФ в Узбекистане состоялся тренинг на тему «Расследование уголовных дел, связанных с преступлениями против детей, совершенны
ми с помощью информационно коммуникационных технологий» с участием международного эксперта Ириной Урумовой.
В мероприятии приняли участие представители Национальной гвардии, Министерства внутренних дел, Академии МВД, Университета общественной безопасности и Правоохранительной академии Республики Узбекистан.
В рамках мероприятия проанализированы международные стандарты в данной сфере, среди которых Конвенция о правах ребенка (1989), Будапештская конвенция о киберпреступности (2001) и Лансаротская конвенция (2007). В ходе тренинга особое внимание уделено современным формам цифрового насилия, психологии жертв и агрессоров, особенностям сбора цифровых доказательств, использованию методов OSINT, тактике следственных действий в отношении несовершеннолетних, производству судебной компьютерно-технической экспертизы при расследовании преступлений в отношении несовершеннолетних.
Кроме того, участники семинара ознакомились с вопросами оказания взаимной правовой помощи, сотрудничества с цифровыми платформами и использования специализированных программ для противодействия преступлениям в отношении несовершеннолетних с использованием информационно-коммуникационных технологий.