Akademiya xodimlari tomonidan “Kiberjinoyatchilikka qarshi kurash masalalari” mavzusidaamaliy o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi
Bosh
prokuraturaning Kiberjinoyatchilikka qarshi kurashishda qonuniylikni taminlash bolimi boshligi A. Gulomov, Samarqand viloyati Ichki ishlar boshqarmasi boshligining birinchi orinbosari N. Xaydarov hamda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti xodimlari tomonidan Samarqand viloyatida tuman prokurorlarining sohaviy orinbosarlari hamda IIB xodimlari uchun Kiberjinoyatchilikka qarshi kurash masalalari mavzusida oquv amaliy seminar tashkil etildi.
Tadbir doirasida tergovchilar va prokurorlar uchun kiberjinoyatlarni fosh etish hamda tergov qilishdagi dolzarb masalalar, zamonaviy raqamli texnologiyalar hamda maxsus texnik vositalarni samarali qo‘llash usullari haqida amaliy ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, seminar davomida raqamli dalillarni to‘plash va tahlil qilish, hamda mazkur sohada nazoratni kuchaytirishga oid dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joylardagi tergov organlari uchun o‘tkaziladigan amaliy mashg‘ulotlar kelgusida ham izchil ravishda davom ettiriladi.

Сотрудниками Академии проведено практическое обучение на тему «Вопросы борьбы с киберпреступностью»
В УВД Самаркандской области состоялся семинар для заместителей прокуроров районов и сотрудников ОВД на тему
«Вопросы противодействия киберпреступности» при участии начальника отдела по обеспечению законности в сфере борьбы с киберпреступлениями Генеральной прокуратуры Гуломова А., первого заместителя начальника УВД Самаркандской области Хайдарова Н.И. и сотрудников Научно-исследовательского института цифровой криминалистики Правоохранительной академии.
В рамках мероприятия следователям и заместителям прокуроров была предоставлена практическая информация по актуальным вопросам раскрытия и расследования киберпреступлений, методам эффективного применения современных цифровых технологий и специальных технических средств.
Также в ходе семинара проанализированы собранные доказательства, а также актуальные вопросы, обсуждены актуальные вопросы усиления контроля в данной сфере.
Практические занятия, проводимые правоохранительной академией для следственных органов на местах, будут последовательно продолжаться и в будущем.