O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ISO 37001:2025 xalqaro standarti talablariga muvofiq pora olishga qarshi kurashish boshqaruv tizimini joriy etish bo‘yicha yirik loyiha start oldi. Mazkur loyiha ALFAKON SYSTEMS kompaniyasining metodologik va texnik ko‘magi bilan amalga oshirilmoqda.
Tadbir Yevropa Ittifoqi va Germaniya Federal iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot vazirligi (BMZ)ning moliyaviy ko‘magida GIZ Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonda Davlat boshqaruvini takomillashtirish: Korrupsiyani inklyuziv qamrovda oldini olish” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Loyihaning maqsadi – korrupsiyaviy xatarlarni oldini olish bo‘yicha kompleks tizim yaratish, boshqaruv va o‘quv jarayonlarining shaffofligini oshirish, Akademiyaning ishbilarmonlik obro‘sini mustahkamlash, shuningdek, milliy va xalqaro antikorrupsiya komplayens talablariga muvofiq bo‘lishdir.
Loyiha doirasida quyidagilar amalga oshiriladi: mavjud jarayonlarni kompleks baholash; antikorrupsiya siyosati va nizomlarini ishlab chiqish va joriy etish; barcha darajadagi xodimlarni o‘qitish; ichki auditni tayyorlash va o‘tkazish; tashqi sertifikatlashtirish jarayonini qo‘llab-quvvatlash.
Kutilmoqdaki, loyiha yakunlariga ko‘ra, Akademiya ISO 37001 xalqaro standartining barcha talablari muvofiqligiga erishadi va xodimlarning kamida 80 %ini o‘qitish va antikorrupsiya madaniyatini shakllantirish jarayoniga jalb etadi.
ISO 37001 standartini, jumladan, kelgusida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini tayyorlashga yo‘naltirilgan ta’lim muhitiga joriy etish strategik ahamiyatga ega. U faqatgina rasmiy nizomlar bilan cheklanib qolmay, korrupsiyaga nisbatan mutlaq toqatsizlik madaniyatini shakllantirishga xizmat qiladi va bu madaniyat Akademiya bitiruvchilari tomonidan ularning professional faoliyatida tatbiq etiladi.
Mazkur qadam Akademiyaning huquqni muhofaza qilish sohasi uchun kadrlar tayyorlash tizimida barqaror antikorrupsiya madaniyatini shakllantirish bo‘yicha strategik kursining bir qismi hisoblanadi.

The Law Enforcement Academy launches a project to implement the international standard ISO 37001:2025
The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan has launched a large-scale project to implement an anti-bribery management system in accordance with the international standard ISO 37001:2025. The project is being carried out with the methodological and technical support of ALFAKON SYSTEMS.
The event was organized with the financial support of the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of Germany (BMZ), within the framework of the project “Improving Public Administration in Uzbekistan: Inclusive Corruption Prevention”, implemented in cooperation with GIZ – the German Agency for International Cooperation.
The purpose of the project is to create a comprehensive system for preventing corruption risks, enhance the transparency of management and educational processes, strengthen the Academy’s business reputation, and ensure compliance with national and international anti-corruption compliance requirements.
The project will include: a comprehensive assessment of existing procedures; the development and implementation of anti-corruption policies and regulations; training for employees at all levels; preparation and conduct of internal audits; and support throughout the external certification process.
It is expected that, upon completion, the Academy will meet the requirements of the international ISO 37001 standard and ensure the involvement of at least 80% of employees in the process of training and building an anti-corruption culture.
The introduction of ISO 37001 into an educational environment focused on training future law enforcement officers is of strategic importance. It goes beyond formal regulations, fostering a holistic culture of zero tolerance for corruption, which graduates will further promote in their professional activities.
This initiative is part of the Academy’s strategic course to build a sustainable anti-corruption culture in the system of training personnel for law enforcement activities.