O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ISO 37001:2025 xalqaro standarti talablariga muvofiq pora olishga qarshi kurashish boshqaruv tizimini joriy etish bo‘yicha yirik loyiha start oldi. Mazkur loyiha ALFAKON SYSTEMS kompaniyasining metodologik va texnik ko‘magi bilan amalga oshirilmoqda.
Tadbir Yevropa Ittifoqi va Germaniya Federal iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot vazirligi (BMZ)ning moliyaviy ko‘magida GIZ Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonda Davlat boshqaruvini takomillashtirish: Korrupsiyani inklyuziv qamrovda oldini olish” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Loyihaning maqsadi – korrupsiyaviy xatarlarni oldini olish bo‘yicha kompleks tizim yaratish, boshqaruv va o‘quv jarayonlarining shaffofligini oshirish, Akademiyaning ishbilarmonlik obro‘sini mustahkamlash, shuningdek, milliy va xalqaro antikorrupsiya komplayens talablariga muvofiq bo‘lishdir.
Loyiha doirasida quyidagilar amalga oshiriladi: mavjud jarayonlarni kompleks baholash; antikorrupsiya siyosati va nizomlarini ishlab chiqish va joriy etish; barcha darajadagi xodimlarni o‘qitish; ichki auditni tayyorlash va o‘tkazish; tashqi sertifikatlashtirish jarayonini qo‘llab-quvvatlash.
Kutilmoqdaki, loyiha yakunlariga ko‘ra, Akademiya ISO 37001 xalqaro standartining barcha talablari muvofiqligiga erishadi va xodimlarning kamida 80 %ini o‘qitish va antikorrupsiya madaniyatini shakllantirish jarayoniga jalb etadi.
ISO 37001 standartini, jumladan, kelgusida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini tayyorlashga yo‘naltirilgan ta’lim muhitiga joriy etish strategik ahamiyatga ega. U faqatgina rasmiy nizomlar bilan cheklanib qolmay, korrupsiyaga nisbatan mutlaq toqatsizlik madaniyatini shakllantirishga xizmat qiladi va bu madaniyat Akademiya bitiruvchilari tomonidan ularning professional faoliyatida tatbiq etiladi.
Mazkur qadam Akademiyaning huquqni muhofaza qilish sohasi uchun kadrlar tayyorlash tizimida barqaror antikorrupsiya madaniyatini shakllantirish bo‘yicha strategik kursining bir qismi hisoblanadi.

Правоохранительная академия запускает проект по внедрению международного стандарта ISO 37001:2025
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан стартовал масштабный проект по внедрению системы менеджмента противодействия взяточничеству в соответствии с международным стандартом ISO 37001:2025. Проект реализуется при методологической и технической поддержке компании ALFAKON SYSTEMS.
Мероприятие было организовано при финансовой поддержке Европейского Союза и Федерального министерства экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ), в рамках проекта "Совершенствование государственного управления в Узбекистане: Инклюзивное предотвращение коррупции", реализуемого в сотрудничестве с GIZ - Германского общества по международному сотрудничеству.
Цель проекта — создать комплексную систему предупреждения коррупционных рисков, повысить прозрачность управленческих и учебных процессов, укрепить деловую репутацию Академии, а также соответствовать национальным и международным требованиям в области антикоррупционного комплаенса.
В ходе проекта будут проведены: комплексная оценка существующих процедур; разработка и внедрение антикоррупционных политик и регламентов; обучение сотрудников всех уровней; подготовка и проведение внутреннего аудита; сопровождение процесса внешней сертификации.
Ожидается, что по итогам проекта Академия достигнет соответствия требованиям международного стандарта ISO 37001 и обеспечит вовлечение не менее 80% сотрудников в процесс обучения и формирования антикоррупционной культуры.
Внедрение стандарта ISO 37001 в образовательную среду, ориентированную на подготовку, в том числе, будущих сотрудников правоохранительных органов, имеет стратегическое значение. Он не сводится лишь к формальным регламентам, а способствует формированию целостной культуры нулевой терпимости к коррупции, которая в дальнейшем будет транслироваться выпускниками в их профессиональной деятельности.
Данный шаг является частью стратегического курса Академии на формирование устойчивой антикоррупционной культуры в системе подготовки кадров для правоохранительной деятельности.