Jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurash sohasida milliy ekspertlarni tayyorlash bo‘yicha trening o‘tkazildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan “Mintaqaviy muloqot” XNNTning O‘zbekistondagi filiali bilan hamkorlikda Akademiya professor-o‘qituvchilari (19-21-avgust) hamda moliyaviy va nomoliyaviy tashkilotlar komplayens xizmatlari xodimlari uchun (25-27-avgust) “Jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurash sohasida milliy ekspertlarni tayyorlash” mavzusida seminar-treninglar turkumi o‘tkazildi.
Seminar-treninglar jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida vakolatli davlat organlariga milliy ekspertlarni tayyorlash masalalari bo‘yicha Akademiya professor-o‘qituvchilarining ko‘nikmalarni oshirish, shuningdek moliyaviy va nomoliyaviy tashkilotlar ma’sul xodimlarining bilimlarini yanada mustahkamlash maqsadida tashkil etildi.
Tadbirlarda Akademiya professor-o‘qituvchilari, shuningdek bank, nobank kredit, to‘lov, sug‘urta, lizing, auditorlik, rieltorlik, advokatlik tashkilotlari, qimmatli qog‘ozlar bozorining professional ishtirokchilari, kripto-provayderlar hamda xususiy notariuslarning komplayens xizmati xodimlari ishtirok etdi.
Trening AQSHlik yetakchi xalqaro ekspert Devid Keyken tomonidan olib borilib, jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasidagi o‘z amaliy tajribasiga asoslangan holda, ushbu turdagi jinoyatlarning moliyaviy jihatlarini tergov qilish usullari borasida nazariy va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Tadbir ochiq va konstruktiv interaktiv shaklida o‘tkazilib, jinoyat yo‘li bilan topilgan daromadlarni legallashtirish hamda terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida ish samaradorligini oshirish maqsadida ilg‘or xorijiy tajriba va muvaffaqiyatli amaliyotlarni joriy etishga xizmat qiladi

Тренинг по подготовке национальных экспертов в сфере борьбы с отмыванием доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированием терроризма
Правоохранительной академией совместно с филиалом МННО «Региональный диалог» в Узбекистане проведена серия семинаров-тренингов на тему: «Подготовка национальных экспертов в области борьбы с отмыванием доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированием терроризма» для профессорско-преподавательского состава Академии (19–21 августа), а также для сотрудников отделов внутреннего контроля финансовых и нефинансовых организаций (25–27 августа).
Серия мероприятий организована в целях повышения квалификации профессорско-преподавательского состава Академии, а также дальнейшего укрепления знаний ответственных сотрудников финансовых и нефинансовых организаций в сфере противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма.
В мероприятиях приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии, а также сотрудники комплаенс-служб банковских, небанковских кредитных, расчетных, страховых, лизинговых, аудиторских, риэлтерских, юридических организаций, профессиональных участников рынка ценных бумаг, крипто провайдеров и частных нотариусов.
Обучение проводил ведущий международный эксперт из США Дэвид Кейкен, который проводил как теоретические, так и практические занятия касательно методов расследования финансовых аспектов данного вида преступлений, с учетом его практического опыта в сфере борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма.
Мероприятие проведено в форме открытого и конструктивного интерактива, и послужит внедрению передового зарубежного опыта и успешных практик в целях повышения эффективности работы в сфере противодействия легализации доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.