Mahallalarda kriminogen vaziyatni ilmiy yondashuv asosida o‘rganish davom etmoqda
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi mahallalarda kriminogen vaziyatni ilmiy yondashuvlar asosida o‘rganish bo‘yicha tizimli ishlarni davom ettirmoqda.
Navbatdagi monitoring Mirobod tumanidagi "Tong Yulduzi" mahallasida o‘tkazilib, unda huquqbuzarlik va jinoyatlarni o‘z vaqtida aniqlash hamda ularning oldini olish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mirobod tumani IIB FMB rahbariyati va boshqa mas’ul shaxslar bilan hamkorlikda mahallada 2021–2024-yillarda hamda 2025-yilning o‘tgan davrida sodir etilgan jinoyatlar tahlil qilindi. Huquqbuzarlik sabablari, ularning oldini olish choralari hamda profilaktik hisobda turgan shaxslar bilan ishlash jarayonlari ko‘rib chiqildi.
Monitoring natijalariga ko‘ra, kriminogen vaziyatni yaxshilash, profilaktik ishlar samaradorligini oshirish va mahallada jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha yagona nazorat tizimini shakllantirishga oid taklif va tavsiyalar berildi.
Eslatib o‘tamiz, Akademiya ishchi guruhi Prezidentimizning 2025-yil 3-yanvardagi PQ–1–sonli «Respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarni erta oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hamda 2025-yil 18-avgustdagi PQ–253–sonli «O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qarorlarida belgilangan vazifalarni amalga oshirish doirasida muntazam ravishda joylarda o‘rganish tadbirlarini o‘tkazib kelmoqda.

Продолжается работа по изучению криминогенной обстановки в махаллях
Правоохранительная академия продолжает системную работу по изучению криминогенной обстановки в махаллях на основе научных подходов.
Очередной мониторинг проведен в махалле «Тонг Юлдузи» Мирабадского района, где основное внимание уделено вопросам своевременного выявления и профилактики правонарушений и преступлений.
Совместно с руководством УКД ОВД и другими ответственными лицами Мирабадского района проведен анализ преступлений, совершенных на территории махалли в
2021–2024 годах, а также за прошедший период 2025 года. Рассмотрены причины правонарушений, меры по их предупреждению и работа с лицами, состоящими на профилактическом уч
ете.
По итогам мониторинга даны рекомендации по улучшению криминогенной ситуации, повышению эффективности профилактической работы и созданию в махалле единой системы контроля за обеспечением общественной безопасности.
Напомним, рабочая группа Академии на регулярной основе проводит выездные мероприятия по реализации задач, определенных Постановлениями Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года №ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» и от 18 августа 2025 года №ПП–253 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение результативности системы профилактики преступности в махаллях».