Hududlarda kriminogen vaziyatni o‘rganish ishlari davom etmoqda
Akademiya ishchi guruhi tomonidan hududlarga chiqib, mahallalarda kriminogen vaziyatni o‘rganish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Mazkur yo‘nalishdagi navbatdagi tadbirlar Qashqadaryo viloyatining “Pillakashlik”, “Jambul”, “Paxtazor” va “Oltindala”-mahallalarida o‘tkazildi.
Mutaxassislar tomonidan mahallalardagi kriminogen vaziyatga ta’sir ko‘rsatuvchi sabab va omillar, jinoyat sodir etilishiga zamin yaratayotgan shart-sharoitlar hamda ijtimoiy-maishiy muammolar kompleks tarzda tahlil qilindi, olib borilayotgan profilaktik ishlar samaradorligi o‘rganildi.
Natijada har bir mahallaning va aniq tumanning xususiyatlarini hisobga olgan holda xavfsiz muhitni yaratish hamda jinoyatlarning barvaqt profilaktikasini ta’minlashga oid ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Ushbu faoliyat O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son hamda 2025-yil 18-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi PQ–253-son qarorlarini amalga oshirish doirasida olib borilmoqda.

Work continues on studying the criminogenic situation in the regions
The Academy’s working group, with field visits to the regions, continues to implement comprehensive measures to study the criminogenic situation in mahallas. The latest activities in this direction were carried out in the mahallas of Pillakashlik, Jambul, Paxtazor, and Oltindala of Kashkadarya region.
Specialists conducted a comprehensive analysis of the causes and factors influencing the criminogenic situation in the mahallas, the conditions contributing to the commission of crimes, as well as social and household problems. They also examined the level of effectiveness of the preventive work being carried out.
Based on the results, taking into account the characteristics of each mahalla and the specific district, scientifically grounded proposals and recommendations were developed for creating a safe environment and the early prevention of crime.
This activity is being carried out within the framework of the implementation of the Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 3, 2025, No. PP–1 “On measures to further improve the effectiveness of the system for creating a safe environment and timely prevention of offenses in the mahallas of the Republic in 2025” and dated August 18, 2025, No. PP–253 “On amendments and additions to certain resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan aimed at further increasing the effectiveness of the system of early crime prevention in mahallas”.