Akademiyada UNODC va ARIN–WCA tarmog‘i hamkorligida vebinar tashkil etildi
BMT Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC) Mintaqaviy vakolatxonasi hamda G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining Aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN–WCA) hamkorligida “Aktivlarni qaytarishda yuqori samaradorlikni ta’minlash: Gonkong tajribasi” mavzusida vebinar o‘tkazildi.
Vebinarda Gonkong maxsus ma’muriy hududi Korrupsiyaga qarshi mustaqil komissiyasi (ICAC) vakillari – Aktivlarni qaytarish boshqarmasi rahbari Sudhir Gidvani va katta tergovchi Gavin Lau qatnashdi. Ular Gonkongning Aktivlarni qaytarish masalalari yuzasidan huquqiy asoslari, amaliy tajribalari haqida taqdimot bilan ma’ruza qilishdi.
Tadbirda aktivlarni musodara qilish jarayonlari, mulkning nominal egalari va offshor hududlarda yashirilgan aktivlarni aniqlash, xalqaro huquqiy yordam so‘rovlarini tayyorlash va yuborish, musodara qilingan aktivlarni boshqarish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston, Qozog‘iston, Eron, Qirg‘iziston, Pokiston, Tojikiston va Turkmanistondan vakillar ishtirok etib, vebinar davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Tarmoqning Kotibiyati sifatida mintaqaviy hamkorlikni muvofiqlashtirish, axborot va tajriba almashish jarayonlarini yo‘lga qo‘yish hamda tarmoqning samarali faoliyati uchun muhim chora-tadbirlarni ko‘rib kelmoqda.

A webinar was organized at the Academy in cooperation with UNODC and the ARIN-WCA network.
The Regional Office of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), together with the Interdepartmental Network for the Return of Assets of the States of Western and Central Asia (ARIN-WCA), held a webinar on the topic "Ensuring High Efficiency in Return of Assets: The Experience of Hong Kong."
The webinar was attended by representatives of the Independent Commission on Combating Corruption (ICAC) of the Hong Kong Special Administrative Region - Head of the Asset Recovery Department Sudhir Gidwani and Senior Investigator Gavin Lau. They delivered a presentation on the legal framework and practical experience of Hong Kong on asset recovery issues.
The event addressed issues such as asset confiscation processes, identifying nominal owners of property and assets hidden in offshore zones, preparing and sending requests for international legal assistance, and managing confiscated assets.
Representatives from Uzbekistan, Kazakhstan, Iran, Kyrgyzstan, Pakistan, Tajikistan, and Turkmenistan participated, and during the webinar, participants received answers to their questions.
The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, as the Secretariat of the Network, takes important measures to coordinate regional cooperation, establish information and experience exchange processes, and ensure the effective functioning of the Network.