Akademiyada UNODC va ARIN–WCA tarmog‘i hamkorligida vebinar tashkil etildi
BMT Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC) Mintaqaviy vakolatxonasi hamda G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining Aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN–WCA) hamkorligida “Aktivlarni qaytarishda yuqori samaradorlikni ta’minlash: Gonkong tajribasi” mavzusida vebinar o‘tkazildi.
Vebinarda Gonkong maxsus ma’muriy hududi Korrupsiyaga qarshi mustaqil komissiyasi (ICAC) vakillari – Aktivlarni qaytarish boshqarmasi rahbari Sudhir Gidvani va katta tergovchi Gavin Lau qatnashdi. Ular Gonkongning Aktivlarni qaytarish masalalari yuzasidan huquqiy asoslari, amaliy tajribalari haqida taqdimot bilan ma’ruza qilishdi.
Tadbirda aktivlarni musodara qilish jarayonlari, mulkning nominal egalari va offshor hududlarda yashirilgan aktivlarni aniqlash, xalqaro huquqiy yordam so‘rovlarini tayyorlash va yuborish, musodara qilingan aktivlarni boshqarish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston, Qozog‘iston, Eron, Qirg‘iziston, Pokiston, Tojikiston va Turkmanistondan vakillar ishtirok etib, vebinar davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Tarmoqning Kotibiyati sifatida mintaqaviy hamkorlikni muvofiqlashtirish, axborot va tajriba almashish jarayonlarini yo‘lga qo‘yish hamda tarmoqning samarali faoliyati uchun muhim chora-tadbirlarni ko‘rib kelmoqda.

В Академии организован вебинар в сотрудничестве с UNODC и сетью ARIN–WCA
Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC) совместно с Межведомственной сетью по возврату активов государств Западной и Центральной Азии (ARIN–WCA) проведен вебинар на тему: «Обеспечение высокой эффективности возврата активов: опыт Гонконга».
В вебинаре приняли участие представители Независимой комиссии по борьбе с коррупцией (ICAC) специального административного района Гонконг – руководитель Управления по возврату активов Судхир Гидвани и старший следователь Гавин Лау. Они представили доклады о правовых основах и практическом опыте Гонконга в вопросах возврата активов.
В ходе мероприятия рассмотрены такие вопросы, как процедуры конфискации активов, выявление номинальных собственников и активов, скрытых в оффшорных юрисдикциях, подготовка и направление запросов о международной правовой помощи, а также управление конфискованными активами.
В вебинаре участвовали представители Узбекистана, Казахстана, Ирана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана и Туркменистана. В ходе дискуссии участники получили ответы на интересующие их вопросы.
Правоохранительная академия Республики Узбекистан, выполняя функции Секретариата Сети, продолжает координировать региональное сотрудничество, налаживать процессы обмена информацией и опытом, а также предпринимать важные меры для обеспечения эффективной деятельности сети.