BMT Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamda ARIN-WCA tarmog‘i hamkorligidagi vebinarlar turkumining 3-qismi tashkil etildi
BMT Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (BMT GJB) Mintaqaviy vakolatxonasi hamda G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining Aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN-WCA) hamkorligida “Qaytarilgan jinoiy aktivlarni boshqarish va ulardan foydalanish jarayonida jamoatchilik ishonchini saqlab qolish muammolari” mavzusidagi navbatdagi onlayn vebinar o‘tkazildi.
Tadbirda ARIN-WCA tarmog‘i Kotibiyati (Akademiya), tarmoq a’zolari (Qozog‘iston, Eron, Qirg‘iziston, Pokiston, Tojikiston va Turkmaniston) vakillari, shuningdek O‘zbekistondagi boshqa vakolatli organlar xodimlari ishtirok etdilar.
Vebinarda BMT GJB Mintaqaviy vakolatxonasi rahbari Oliver Shtolpe, O‘zbekistondagi “Ishonch” jamg‘armasi Kotibiyati rahbari Jonas Astrup, mazkur jamg‘arma huzuridagi fuqarolik jamiyati maslahat kengashi raisi, Sayyora Xodjayeva, “CLEEN” Foundation (Nigeriyada politsiya, jamoat xavfsizligi, korrupsiyaga qarshi kurash sohasida faoliyat yurituvchi nodavlat tashkiloti) Piter Maduomalar ekspert sifatida chiqish qilib, “Ishonch” va “CLEEN Foundation” jamg‘armalari faoliyati, aktivlarni restitutsiya jarayonlarini amaliyotga yo‘naltirish hamda qaytarilgan mablag‘lar fuqarolar manfaatlari uchun xizmat qilishi kabi masalalar bo‘yicha taqdimot qilishdi.

Организован третий цикл вебинаров, проводимой Управлением ООН по наркотикам и преступности и сетью ARIN-WCA
Региональное представительство Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) совместно с Межведомственной сетью по возврату активов стран Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA) провели очередной онлайн-вебинар на тему: «Проблемы поддержания общественного доверия при управлении и распоряжении возвращенными преступными активами».
В мероприятии приняли участие Секретариат сети ARIN-WCA (Академия), представители государств – членов сети (Казахстан, Иран, Кыргызстан, Пакистан, Таджикистан и Туркменистан), а также сотрудники иных компетентных органов Узбекистана.
В вебинаре выступили руководитель Регионального представительства УНП ООН Оливер Штольпе, руководитель секретариата Фонда «Ишонч» в Узбекистане Жонас Аструп, председатель Консультативного совета гражданского общества при данном фонде, Сайёра Ходжаева, а также Питер Мадуома из организации «CLEEN Foundation» (НПО в Нигерии, работающая в сфере полиции, общественной безопасности и противодействия коррупции).
Эксперты представили информацию о деятельности фондов «Ишонч» и «CLEEN Foundation», о переводе процессов реституции активов в практическую плоскость и о том, как обеспечить, чтобы возвращенные средства служили интересам граждан.