Mahallalarda kriminogen vaziyatni ilmiy yondashuvlar asosida o‘rganish bo‘yicha tizimli ishlar
Mahallalardagi kriminogen vaziyatga ta’sir ko‘rsatuvchi sabab va omillar, jinoyatni sodir etishga zamin yaratayotgan shart-sharoitlar hamda ijtimoiy-maishiy muammolar, olib borilayotgan profilaktik ishlar tahlil qilindi.
O‘rganish yakunlari bo‘yicha har bir mahallaning aniq xususiyatlarini inobatga olgan holda, hududlarda jinoyatchilikning oldini olish va unga qarshi kurashish samarasini oshirishga qaratilgan ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Mazkur taklif va tavsiyalar umumlashtirilib, kriminogen vaziyatni yaxshilashga qaratilgan kelgusidagi yo‘l xaritalariga kiritish uchun mas’ullarga taqdim etildi.
Akademiya ishchi guruhi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1 son hamda 2025-yil 18-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi PQ–253-son qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublikamiz hududlariga kriminogen vaziyatni o‘rganish bo‘yicha komleks-chora tadbirlar tizimli davom etmoqda.

Системная работа по изучению криминогенной ситуации в махаллях на основе научных подходов
Рабочая группа Академии в сентябре т.г. осуществила выездные мероприятия в 23 махаллях Сурхандарьинской области, относящихся к категории «красных», где на основе научных подходов изучила криминогенную ситуацию.
Проанализированы причины и факторы, воздействующие на криминогенную ситуацию в махаллях, условия и социально-бытовые проблемы, способствующие совершению преступлений, а также проводимые профилактические работы.
По результатам изучения, с учетом конкретных условий каждой махалли, разработаны научно обоснованные рекомендации и предложения по повышению эффективности профилактики и борьбы с преступностью.
Выработанные адресные предложения легли в основу дорожных карт по улучшению криминогенной обстановки.
Рабочая группа Академии продолжит системную работу в регионах по реализации Постановлений Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП-1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» и от 18 августа 2025 года № ПП-253 «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение результативности системы раннего предупреждения преступности в махаллях».