Talaba yoshlar orasida huquqbuzarliklarni barvaqt oldini olishga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Talaba yoshlar orasida huquqbuzarliklarni barvaqt oldini olish” mavzusida seminar mashg‘uloti tashkil etildi.
Mazkur tadbir mamlakatimizda tinchlik va osoyishtalikni ta’minlash, huquqbuzarliklarga olib kelayotgan ijtimoiy-maishiy muammolarni ijtimoiy profilaktika choralari tizimi orqali bartaraf etish hamda aholida shaxsiy xavfsizlik hissini shakllantirish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar doirasida o‘tkazildi.
Seminar Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari Sh.B.Mustafayev raisligida, Ichki ishlar vazirligi Jamoat xavfsizligi departamenti Yoshlar masalalari bo‘yicha bo‘lim boshlig‘i Z.O‘.Fayzullayev, Toshkent shahar Ichki ishlar Bosh boshqarmasi HPB boshlig‘i o‘rinbosari Sh.A.Normatova tomonidan o‘tkazildi. Unda Toshkent shahridagi oliy ta’lim muassasalariga biriktirilgan profilaktika (katta) inspektorlari va xotin-qizlar masalalari bo‘yicha inspektorlar ishtirok etdilar.
Seminar davomida yoshlar orasida jinoyatchilikning oldini olish, jinoyatchilikning kriminologik jihatlari, uni jilovlash va bartaraf etish mexanizmlari bo‘yicha ochiq muloqotlar olib borildi.
Tadbir yakunida namunali xizmat faoliyati bilan ajralib turgan profilaktika (katta) inspektorlari va xotin-qizlar masalalari bo‘yicha inspektorlarning ota-onalariga tashakkurnomalar hamda qimmatbaho sovg‘alar topshirildi.

Семинар, посвященный вопросам ранней профилактики правонарушений среди учащейся молодежи
нашей стране мер по обеспечению мира и стабильности, устранению социально-бытовых проблем, ведущих к правонарушениям, через систему социальной профилактики, а также формированию у населения чувства личной безопасности.
Семинар прошел под председательством заместителя начальника Академии Ш.Б.Мустафаева при участии начальника отдела по делам молодежи Департамента общественной безопасности Министерства внутренних дел З.У.Файзуллаева, заместителя начальника Главного управления внутренних дел города Ташкента Ш.А.Норматовой. В нем приняли участие прикрепленные к высшим учебным заведениям города Ташкента (старшие) инспекторы по профилактике и инспекторы по делам женщин.
В ходе семинара состоялись открытые дискуссии о мерах предупреждения преступности среди молодежи, криминологических аспектах преступности, а также механизмах ее сдерживания и предотвращения.
По итогам мероприятия родителям инспекторов по профилактике и инспекторов по делам женщин, отличившихся примерной служебной деятельностью, вручены благодарственные письма и ценные подарки.