O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakili Minsk shahrida Belarus Respublikasi Davlat sud ekspertiza qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan “Milliy xavfsizlikni ta’minlashda sud-ekspertlik faoliyati va sud ekspertizasining o‘rni va ahamiyati” mavzusidagi III xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdi.
Konferensiyada Belarus Respublikasi Sud-ekspertiza davlat qo‘mitasi, Xavfsizlik kengashi Davlat kotibiyati, Milliy majlis Vakillar palatasi, Bosh prokuratura, Tergov qo‘mitasi va boshqa davlat organlari vakillari, shuningdek, Ozarbayjon, Belarus, Xitoy, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston ilmiy va ekspert hamjamiyati vakillari ishtirok etdi.
Yalpi majlisda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti bo‘lim boshlig‘i, yuridik fanlar doktori, dotsent L.Yu.Yugay “O‘zbekiston Respublikasida raqamli kriminalistikaning rivojlanishi” mavzusida ma’ruza qildi.
Konferensiya davomida sud ekspertizasini raqamlashtirish, raqamli kriminalistika usullaridan foydalanish, kadrlar ta’minoti va sud-ekspertlik faoliyatining boshqa dolzarb muammolari muhokama qilindi.
Mazkur konferensiya o‘zaro fikr almashish, ilg‘or tajribalar bilan o‘rtoqlashish, shuningdek, sohada xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Participation in the international scientific and practical conference in Minsk
A representative of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan took part in the III International Scientific and Practical Conference "Forensic Activity and the Role and Importance of Forensic Examination in Ensuring National Security," organized by the State Committee for Forensic Examination of the Republic of Belarus in Minsk.
The conference was attended by representatives of the State Committee for Forensic Expertise of the Republic of Belarus, the State Secretariat of the Security Council, the House of Representatives of the National Assembly, the Prosecutor General's Office, the Investigative Committee, and other government bodies, as well as representatives of the scientific and expert community of Azerbaijan, Belarus, China, Russia, Tajikistan, and Uzbekistan.
At the plenary session, the head of the department of the Research Institute of Digital Forensics of the Law Enforcement Academy, Doctor of Law, Associate Professor L.Yu.Yugay made a report on the topic "Development of Digital Forensics in the Republic of Uzbekistan."
During the conference, the digitalization of forensic examination, the use of digital forensic methods, staffing, and other pressing issues of forensic expertise were discussed.
This conference will serve the exchange of views, the exchange of best practices, as well as the development of international cooperation in this area.