Birgalikda sayohat qilib — yangi cho‘qqilar sari
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi jamoasi mazkur tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, «O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!» dasturi doirasida ma’naviy-ma’rifiy sayohat uyushtirdi. Akademiya xodimlari Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi Paltau sharsharasiga borib, tabiat qo‘ynida mazmunli dam oldilar va jamoaviy birdamlik muhitini mustahkamladilar.
Sayohat doirasida ekologik yo‘nalishga alohida e’tibor qaratildi. Akademiya xodimlari o‘zida sayohat va hududni tozalashni uyg‘unlashtirgan plogging tadbirini o‘tkazdilar, shuningdek, ko‘chat ekish aksiyasida ishtirok etib, atrof muhitni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirishga o‘z hissalarini qo‘shdilar.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 15-maydagi «2025–2026-yillarda sayyohlar oqimini keskin ko‘paytirish va turistik xizmatlar ko‘lamini jadal kengaytirish orqali turizmning iqtisodiyotdagi o‘rni va ahamiyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi № PF-87-son Farmoni asosida tashkil etildi.
Bunday tashabbuslar Akademiya jamoasi a’zolarida faol hayotiy pozitsiyani, tabiat va milliy qadriyatlarga ehtiromni mustahkamlash, ichki turizmni rivojlantirish hamda sog‘lom, ijobiy va ilhombaxsh muhit yaratishga xizmat qiladi.

Путешествуя вместе — к новым вершинам
В последние годы, под руководством Президента Республики Узбекистан, сфера туризма динамично развивается и становится одной из стратегически значимых отраслей экономики. Особое внимание уделяется внутреннему туризму, который укрепляет здоровье, формирует у граждан любовь к Родине и бережное отношение к природному и культурному наследию.
Коллектив Правоохранительной академии Республики Узбекистан поддержал эту инициативу, организовав выездное мероприятие в рамках программы «Путешествуй по Узбекистану!». Сотрудники посетили Бостанлыкский район Ташкентской области и живописный водопад Пальтау, провели насыщенный день на свежем воздухе.
Особое внимание во время поездки было уделено экологической тематике. Сотрудники Академии провели плоггинг – спортивную прогулку с уборкой территории, а также высадили саженцы деревьев, внесли свой вклад в благоустройство и озеленение природной зоны.
Мероприятие организовано в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 15 мая 2025 года № УП–87 «О мерах по повышению роли и значения туризма в экономике путем кардинального увеличения потока туристов и ускоренного расширения объема туристских услуг в 2025–2026 годах».
Подобные инициативы способствуют укреплению корпоративного духа, развитию внутреннего туризма, формированию экологической культуры и активной гражданской позиции сотрудников, а также созданию позитивной и творческой атмосферы в коллективе Академии.