Prokuratura organlari xodimlarining xalqaro terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha bilim va ko‘nikmalari oshirildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida O‘zbekistondagi Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya elchixonasi bilan hamkorlikda terrorizmga qarshi kurash masalalariga bag‘ishlangan maxsus treningning to‘rtinchi bosqichi o‘tkazildi. Ushbu tadbirda jinoyat huquqi va terrorizmga qarshi kurash sohasida katta amaliy tajribaga ega bo‘lgan Britaniyalik ekspert, jinoyat ishlari bo‘yicha maslahatchi M.Kerroll ishtirok etdi.
Trening prokuratura organlari xodimlarining terrorizmga qarshi kurash sohasidagi bilim va professional ko‘nikmalarini oshirish, xorijiy davlatlarning ushbu sohadagi ijobiy tajribasini, shuningdek terroristik harakatlarni aniqlash, tergov qilish va unga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘llaniladigan xalqaro huquqiy mexanizmlar va standartlarni o‘rganish maqsadida tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilar terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida Buyuk Britaniya va O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi, Buyuk Britaniyaning sohaga oid tajribasi, terrorizmni moliyalashtirish bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilishda dalillarni yig‘ish, tahlil qilish va ulardan isbotlash jarayonida foydalanish masalalarini muhokama qilishdi.
Ishtirokchilar tomonidan amaliyotdagi terrorizmni moliyalashtirish bilan bog‘liq real keyslarni aktiv muhokama qilish, prokuratura organlari xodimlarining terrorizm bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilishda duch keladigan mavjud muammolarni aniqlash hamda ularni xorijiy tajribaga tayangan holda bartaraf etish bo‘yicha hamkorlikda takliflarni ishlab chiqish jarayoni tadbirning amaliy samarasini yanada kuchaytirdi.

Employees of the prosecutor's office have improved their knowledge and skills in combating international terrorism.
The fourth stage of a special training on combating terrorism was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Embassy of Great Britain and Northern Ireland in Uzbekistan. The event was attended by the British expert, criminal affairs consultant M. Carroll, who has extensive practical experience in the field of criminal law and the fight against terrorism.
The training was organized in order to improve the knowledge and professional skills of employees of the prosecutor's office in the field of combating terrorism, studying the positive experience of foreign countries in this area, as well as international legal mechanisms and standards used to identify, investigate and counter terrorist acts.
During the event, participants discussed the legislation of Great Britain and the Republic of Uzbekistan in the field of combating the financing of terrorism, Great Britain's experience in this area, and the use of evidence in the process of collecting, analyzing, and proving crimes related to the financing of terrorism.
The active discussion by the participants of real cases related to the financing of terrorism in practice, the identification of existing problems encountered by employees of the prosecutor's office in investigating crimes related to terrorism, and the joint development of proposals for their elimination based on foreign experience further enhanced the practical effectiveness of the event.