Amaliyotga yo‘naltirilgan va dual ta’lim — Akademiyaning ustuvor yo‘nalishi
Akademiyada ta’lim jarayonlari 50 foiz nazariy mashg‘ulotlar va 50 foiz amaliyotni mujassam etgan dual ta’lim tizimi asosida joriy etilgan bo‘lib, hozirda bakalavriatning bitiruvchi kurs talabalarining kasbiy amaliyoti hududlarda, ularning kelgusidagi ish joylarida davom etmoqda. Akademiya professor-o‘qituvchilari rahbarligida talabalar hududiy ichki ishlar va prokuratura organlarining tergov bo‘linmalariga biriktirilib, bevosita xizmat faoliyati sharoitida tahsil olmoqdalar.
Kasbiy amaliyot jarayonlari Akademiya rahbariyati tomonidan muvofiqlashtirib borilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining o‘rinbosari, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘i v.v.b., 3-darajali Davlat adliya maslahatchisi S.I.Samadov dual ta’lim tizim asosida Andijon viloyatida amaliyot o‘tayotgan Akademiya talabalari bilan amaliy uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbir Andijon shahar ichki ishlar boshqarmasida viloyat prokuraturasi va IIB vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida talabalarning amaliyot o‘tash jarayonlari, joylardagi o‘quv jarayonlari hamda ushbu jarayonlar yuzasidan Akademiyaning hududiy huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan o‘zaro hamkorligi masalalari muhokama qilindi.
S.I.Samadov talabalar bilan muloqot chog‘ida nazariy bilimlar va amaliy ko‘nikmalar uyg‘unligining ta’lim sifatini ta’minlashda muhimligini ta’kidlab, dual ta’limning malakali kadrlar tayyorlashdagi ahamiyatini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida mas’ul shaxslar va talabalarga bo‘lajak kadrlarning amaliy tayyorgarligini yanada samarali tashkil etish bo‘yicha aniq tavsiyalar berildi.

Практико-ориентированное и дуальное обучение — приоритет Академии
Академии внедрена дуальная система образования, которая состоит из 50 % аудиторных занятий и 50 % практики. В настоящее время продолжается профессиональная практика студентов выпускного курса бакалавриата на их будущих рабочих местах. Под руководством профессорско-преподавательского состава Академии в регионах страны студенты закреплены за следственными подразделениями органов внутренних дел и прокуратуры, где проходят обучение в условиях, максимально приближенных к реальной служебной деятельности.
Руководством академии осуществляется координация процессов профессиональной практики. Заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан, вр.и.о. начальника Правоохранительной академии, Государственный советник юстиции 3 класса С.И.Самадов провел практическую встречу со студентами Академии, проходящими обучение в рамках дуальной системы в Андижанской области.
Мероприятие состоялось в Андижанском городском управлении внутренних дел с участием представителей областной прокуратуры и УВД. В ходе встречи обсужден ход практико-ориентированной подготовки студентов, организации учебного процесса на местах и взаимодействия Академии с правоохранительными органами региона.
Выступая перед студентами, С.И.Самадов подчеркнул важность сочетания теоретических знаний с практическими навыками и отметил, его значение в подготовке квалифицированных кадров сферы.
По итогам встречи ответственным лицам и студентам даны конкретные рекомендации, направленные на повышение эффективности практико-ориентированной подготовки будущих кадров.