Jinoiy aktivlarni qaytarish masalalari bo‘yicha Qirg‘iz Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha norasmiy tarmog‘i (ARIN-WCA) doimiy Kotibiyatining vazifalarini amalga oshirishi doirasida Qirg‘iz Respublikasi Bosh prokuraturasi xodimlari bilan jinoiy aktivlarni qaytarishda hamkorlik masalalari bo‘yicha onlayn ishchi uchrashuv o‘tkazishdi.
Uchrashuvda ishtirokchilar uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashishning asosiy tarkibi sifatida ARIN-WCA tarmog‘ining o‘rni va ahamiyatini e’tirof etishib, tarmoq doimiy Kotibiyati (Akademiya) yordamida mavjud jinoyat ishlari doirasida xorijiy yurisdiksiyalarga yuborilgan so‘rovnomalar holati va mavjud muammolar, shuningdek ularni birgalikda bartaraf etish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, uchrashuv ishtirokchilari jinoiy aktivlarni qaytarishda ARIN-WCA tarmog‘ining samaradorligini yanada oshirish, boshqa ARIN tarmoqlari va xorijiy yurisdiksiyalar bilan amaliy hamkorlikni kuchaytirish, mazkur sohada yangi bilim va tajribalar bilan almashish, aloqa vakillari uchun o‘quv qo‘llanmalar ishlab chiqish, tarmoqga a’zo davlatlar qonunchiligini va amaliyotini o‘rganish lozimligini qayd etib o‘tishdi.
Tadbir yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar tomonidan kelgusidagi hamkorlik masalalari belgilab olindi.

Обсуждены вопросы сотрудничества с Генеральной прокуратурой Кыргызской Республики по вопросам возврата преступных активов
Представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках исполнения функций Постоянного секретариата неформальной Межведомственной сети по возврату активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA) провели онлайн рабочую встречу с сотрудниками Генеральной прокуратуры Кыргызской Республики по вопросам сотрудничества в сфере возврата преступных активов.
В ходе встречи участники, отметив роль и значение сети ARIN-WCA как важного элемента в борьбе с организованной преступностью, обсудили состояние и существующие проблемы по направленным запросам при содействии Постоянного секретариата сети (Академии) в иностранные юрисдикции в рамках уголовных дел, а также их совместного решения.
Кроме того, участники встречи подчеркнули необходимость дальнейшего повышения эффективности сети ARIN-WCA в вопросах возврата преступных активов, укрепления практического сотрудничества с другими сетями ARIN и зарубежными юрисдикциями, обмена новыми знаниями и опытом, разработки учебных пособий для контактных лиц, а также изучения законодательства и практики государств – членов сети.
По итогам встречи участники определили актуальные вопросы дальнейшего сотрудничества по возврату активов.