O‘zbekiston Respublikasi 2008-yilda BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasiga qo‘shilganidan buyon, milliy qonunchiligini xalqaro standartlarga moslashtirish bo‘yicha ishlar izchil davom ettirilmoqda.
BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasining 63-moddasiga binoan BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik boshqarmasi hamda Nigeriya va Maldiv Respublikasi tomonidan joriy yilning 17–21-noyabr kunlari O‘zbekistonda Konvensiyaning qoidalari bajarilishi bo‘yicha ikkinchi bosqich obzori o‘tkazilmoqda.
Monitoringda Konvensiyaning II va V boblari qoidalari, xususan korrupsiyaning oldini olish siyosati, korrupsiyaga qarshi kurashuvchi organlar, sud va prokuratura organlari, davlat va xususiy sektorlar, davlat xizmatchilarining odob-axloq kodekslari, davlat xaridlari va mablag‘larni boshqarish, hisobdorlik, jamoatchilik ishtiroki, shuningdek jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish va aktivlarni qaytarish bo‘yicha chora-tadbirlar mamlakat qonunchiligida va amaliyotida joriy etilganligi ko‘rib chiqilmoqda.
Mazkur qoidalarning bajarilishi bo‘yicha BMT va xorijiy o‘rganuvchi ekspertlar bilan o‘tkazilayotgan uchrashuvlar va muhokamalarda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuratura, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, boshqa vazirlik va idoralar mas’ul vakillari ishtirok etdi.
Xususan, monitoringda ishtirok etgan Akademiya boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Yevgeniy Kolenko BMT Kovensiyasining 6, 7, 8 va 13-moddalarda korrupsiyaga qarshi kurashishga vakolatli bo‘lgan organlar vakillarini tayyorlash va o‘qitish, davlat xizmatchilarining korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish, odob-axloq qoidalarini qo‘llash bo‘yicha malakasini oshirish, shuningdek aholi, nodavlat notijorat vakillarini korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi salohiyatini oshirish, shuningdek yoshlar ongida halollik qadriyatlarini singdirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ekspertlarning savollariga javob berdi.
Ekspertlarga joriy yilning yanvar oyidan ishga tushirilgan “Korrupsiyaga qarshi kurashish virtual akademiyasi” elektron platformasi orqali davlat xizmatchilari uchun tashkil etilayotgan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi maxsus o‘quv kurslari hamda maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilari, maktab o‘quvchilari va talabalar uchun maxsus o‘quv dasturlari orqali olib borilayotgan o‘quv tadbirlari katta qiziqish uyg‘otdi.

Участие во втором этапе обзора хода осуществления Конвенции ООН против коррупции
В Республике Узбекистан продолжается работа по приведению национального законодательства в соответствие с международными стандартами после присоединения к Конвенции ООН против коррупции
в 2008 году.
В соответствии со статьей 63 Конвенции, с 17 по
21 ноября текущего года Управление ООН по наркотикам и преступности совместно с Республиками Нигерия и Мальдивы проводит второй этап обзора исполнения Узбекистаном обязательств по Конвенции.
Мониторинг охватывает положения глав II («Предупреждение коррупции») и V («Возврат активов»), включая вопросы государственной антикоррупционной политики, деятельности уполномоченных органов, судебных и прокурорских органов, государственного и частного секторов, этических стандартов госслужащих, государственных закупок, финансового управления, подотчётности, участия гражданского общества, а также меры по противодействию легализации преступных доходов и возврату активов.
Во встречах с представителями ООН и зарубежными экспертами-рецензентами приняли участие руководящие и ответственные сотрудники Агентства по борьбе с коррупцией, Генеральной прокуратуры, Правоохранительной академии, а также других министерств и ведомств.
Правоохранительную академию на мониторинге представил первый заместитель начальника Академии Евгений Коленко. Он предоставил экспертам подробную информацию по выполнению требований статей 6, 7, 8 и 13 Конвенции, в том числе о деятельности Академии по обучению и подготовке кадров органов по противодействию коррупции, повышению квалификации государственных служащих, предотвращению конфликта интересов, продвижению этических правил, а также по развитию антикоррупционной культуры среди населения и молодежи.
Особый интерес у международных экспертов вызвали специализированные обучающие курсы по противодействию коррупции для государственных служащих и образовательные программы, реализуемые на электронной платформе «Виртуальная академия по противодействию коррупции». Платформа, запущенная в январе текущего года, предоставляет интерактивные материалы для дошкольников, школьников, студентов и широких слоёв населения, направленные на формирование ценностей честности и нетерпимости к коррупции.