O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida joriy yilning 27–28 noyabr kunlari, Akademiya tashkil etilganining uch yilligiga bag‘ishlab o‘tkazilayotgan akademik dekada doirasida «Zamonaviy chaqiriqlar sharoitida qonun ustuvorligini ta’minlash: muammolar va yechimlar» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Konferensiya tashkilotchisi – O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bo‘lib, tadbir GIZ, O‘zbekistondagi YEXHT loyihalari koordinatori, Yevropa Ittifoqi, BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC) va boshqa xalqaro hamkorlar ko‘magida tashkil etilmoqda.
Konferensiyada Bosh prokuratura, Oliy sud, Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya, Davlat bojxona qo‘mitasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, shuningdek Markaziy Osiyo mamlakatlarining huquqni muhofaza qilish organlari akademiyalari va o‘quv muassasalari vakillari ishtirok etadilar. Tadbirda xalqaro tashkilotlar va ekspertlar keng ishtirok etishi kutilmoqda – 30 dan ortiq davlatdan 120 nafar yetakchi ekspertlar, jumladan BMT, OBSE, Yevropa Ittifoqi, Xalqaro migratsiya tashkiloti, YUNESKO, Xalqaro prokurorlar assotsiatsiyasi va boshqa tuzilmalar vakillari ishtirok etadi.
Tadbir dasturi yalpi majlis va oltita parallel sessiyadan iborat bo‘lib, qonun ustuvorligini ta’minlashning raqamli davrdagi muhim yo‘nalishlari: jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurash (POD/FT), huquqni muhofaza qilish faoliyatida ilm-fan va ta’limni rivojlantirish, korrupsiya va korrupsiyaviy xavflarning oldini olish, sun’iy intellektni huquqiy tartibga solish, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, shuningdek migratsiya, odam savdosi va raqamli muhitda inson huquqlarini ta’minlash masalalarini qamrab oladi. Tadbir davomida xalqaro tajriba almashish, zamonaviy tahdidlarni muhokama qilish va huquqni muhofaza qilish hamda davlat organlari uchun amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratiladi.
Xalqaro tadbir doirasida, shuningdek, Akademiya hamda xalqaro va milliy hamkorlar o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazilishi, o‘zaro hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan memorandum va kelishuvlar imzolanishi rejalashtirilgan.
Ushbu konferensiya davlat organlari, ilmiy jamoatchilik va xalqaro hamkorlar o‘rtasida ochiq muloqot maydonchasini yaratish, shuningdek O‘zbekiston va butun mintaqa miqyosida qonun ustuvorligini va inson huquqlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishni maqsad qiladi.
Konferensiya materiallari maxsus to‘plam shaklida nashr etilishi rejalashtirilgan.
Tadbirga OAV vakillarini taklif etamiz, ishtirok etmoqchi bo‘lganlar quyidagi havola bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.

АНОНС Международной научно-практической конференции «Обеспечение верховенства закона в условиях современных вызовов: проблемы и решения»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан 27–28 ноября 2025 года в рамках академической декады, приуроченной к трехлетию со дня ее основания, состоится международная научно-практическая конференция на тему «Обеспечение верховенства закона в условиях современных вызовов: проблемы и решения».
Организатором международной конференции выступает Правоохранительная академия Республики Узбекистан при поддержке GIZ, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, Европейского Союза, Регионального представительства УНП ООН и других партнеров.
В работе конференции примут участие руководители и представители Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Министерства внутренних дел, Национальной гвардии, Государственного таможенного комитета, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Национального центра по правам человека, Агентства по противодействию коррупции, а также академий и образовательных учреждений правоохранительной направленности стран Центральной Азии. Ожидается широкое участие международных организаций и экспертного сообщества: более 120 ведущих экспертов из более чем 30 стран, включая представителей ООН, ОБСЕ, Европейского Союза, Международной организации по миграции, ЮНЕСКО, Международной ассоциации прокуроров и других структур.
Программа мероприятия состоит из пленарного заседания, шести параллельных сессий, и охватывает ключевые направления обеспечения верховенства закона в цифровую эпоху: противодействие отмыванию денег и финансированию терроризма (ПОД/ФТ), развитие науки и образования в правоохранительной сфере, борьбу с коррупцией и коррупционными рисками, правовое регулирование искусственного интеллекта, противодействие киберпреступности и обеспечение прав человека в контексте миграции, торговли людьми и цифровой реальности. Особое внимание будет уделено обмену международным опытом, обсуждению современных вызовов и выработке практических рекомендаций для правоохранительных и государственных органов.
На полях международного мероприятия также планируется проведение двусторонних встреч и переговоров между Академией и международными и национальными партнерами, а также подписание меморандумов и соглашений, направленных на расширение взаимного сотрудничества.
Конференция призвана стать открытой экспертной площадкой для диалога между органами государственной власти, научным сообществом и международными партнерами и внести вклад в дальнейшее укрепление верховенства закона и прав человека в Узбекистане и регионе.
Материалы конференции планируется опубликовать в виде сборника.
Приглашаем представителей СМИ принять участие в мероприятии, желающие могут пройти регистрацию по следующей ссылке.