O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2026 xalqaro reytingida e’tirof etilib, “reportyor” maqomini oldi. Ushbu natija Akademiyada rivojlanib borayotgan fanlararo tadqiqotlarga berilgan yuqori baho bo‘lib, zamonaviy ilm-fanning asosiy tendensiyalaridan biri sifatida e’tirof etilgan yo‘nalishga qaratilgan e’tiborning ortib borayotganini ko‘rsatadi.
ISR 2026 reytingi qamrovini kengaytirishda davom etib, 94 ta davlat va hududdan 911 ta universitetni qamrab olgan. Loyihaning o‘ziga xos jihati shundaki, u oliy ta’lim muassasalarining aynan fanlararo tadvivotlarga qo‘shgan hissasini baholaydi. Reyting metodologiyasi 11 ta indikatorga asoslanib, ilmiy jarayonning barcha bosqichlarini: resurslar va ilmiy salohiyat, tadqiqotlar faoliyati va olimlarning natijadorligi, xalqaro nufuz va ilmiy ta’sir kabilarni qamrab oladi.
Akademiyaning mazkur ro‘yxatga kiritilishi institutsional rivojlanishning barqaror dinamikasi, xalqaro ilmiy maydonga izchil integratsiya va fanlararo yo‘nalishlarni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning dolzarbligini tasdiqlaydi.
Fanlararo tadqiqotlar huquqni muhofaza qilish sohasini modernizatsiya qilishda muhim o‘rin tutadi. Bu esa Akademiyaning strategik maqsadlari – yuqori malakali kadrlar tayyorlash, ilmiy salohiyatni mustahkamlash va qonun ustuvorligi hamda huquq-tartibotni ta’minlash sohasida innovatsiyalarni ilgari surish bilan to‘la mos keladi.

The Academy has been recognised in the THE Interdisciplinary Science Rankings 2026.
The Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan has been recognised in the Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2026 and has received the status of
“reporter. This result reflects the high evaluation given to the Academy’s developing interdisciplinary research and demonstrates growing attention to a direction acknowledged as one of the key trends in modern science.
The ISR 2026 ranking has continued to expand its coverage, encompassing 911 universities from 94 countries and regions. A distinctive feature of the project is that it specifically assesses the contribution of higher education institutions to interdisciplinary research. The ranking methodology is based on 11 indicators, covering all stages of the scientific process, including resources and research capacity, research activity and scholar productivity, international reputation, and scientific impact.
The Academy’s inclusion in this list confirms the sustainable dynamics of its institutional development, its consistent integration into the international scientific community, and the relevance of its ongoing work to advance interdisciplinary research.
Interdisciplinary research plays a crucial role in modernising the field of law enforcement. This aligns fully with the Academy’s strategic objectives -training highly qualified personnel, strengthening scientific capacity, and promoting innovations in the rule of law and law enforcement.
Inclusion in the THE Interdisciplinary Science Rankings opens up new opportunities for international collaboration, enhances the Academy’s academic reputation, and further consolidates its position in the global scientific community