O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2026 xalqaro reytingida e’tirof etilib, “reportyor” maqomini oldi. Ushbu natija Akademiyada rivojlanib borayotgan fanlararo tadqiqotlarga berilgan yuqori baho bo‘lib, zamonaviy ilm-fanning asosiy tendensiyalaridan biri sifatida e’tirof etilgan yo‘nalishga qaratilgan e’tiborning ortib borayotganini ko‘rsatadi.
ISR 2026 reytingi qamrovini kengaytirishda davom etib, 94 ta davlat va hududdan 911 ta universitetni qamrab olgan. Loyihaning o‘ziga xos jihati shundaki, u oliy ta’lim muassasalarining aynan fanlararo tadvivotlarga qo‘shgan hissasini baholaydi. Reyting metodologiyasi 11 ta indikatorga asoslanib, ilmiy jarayonning barcha bosqichlarini: resurslar va ilmiy salohiyat, tadqiqotlar faoliyati va olimlarning natijadorligi, xalqaro nufuz va ilmiy ta’sir kabilarni qamrab oladi.
Akademiyaning mazkur ro‘yxatga kiritilishi institutsional rivojlanishning barqaror dinamikasi, xalqaro ilmiy maydonga izchil integratsiya va fanlararo yo‘nalishlarni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning dolzarbligini tasdiqlaydi.
Fanlararo tadqiqotlar huquqni muhofaza qilish sohasini modernizatsiya qilishda muhim o‘rin tutadi. Bu esa Akademiyaning strategik maqsadlari – yuqori malakali kadrlar tayyorlash, ilmiy salohiyatni mustahkamlash va qonun ustuvorligi hamda huquq-tartibotni ta’minlash sohasida innovatsiyalarni ilgari surish bilan to‘la mos keladi.

Академия признана в международном рейтинге THE Interdisciplinary Science Rankings 2026
Правоохранительная академия Республики Узбекистан признана в международном рейтинге Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2026, получив статус «репортера». Этот результат отражает усилия Академии по развитию междисциплинарных исследований и подтверждает ее растущую роль в глобальном научном пространстве.
Рейтинг ISR 2026 охватывает 911 университетов из 94 стран и территорий, продолжая расширять географию участников. Особенность проекта заключается в его фокусе на междисциплинарной науке, которая рассматривается как важнейший драйвер развития современных научных школ. Методология оценки включает 11 индикаторов, охватывающих все ключевые фазы научного процесса, включая ресурсные возможности и кадровый потенциал, исследовательскую деятельность и качество научных результатов, а также международное влияние и репутацию.
Получение статуса «репортера» подтверждает, что Академия демонстрирует динамичное развитие и успешно интегрируется в международную научную среду. Особую значимость признание приобретает в условиях активного внедрения междисциплинарных подходов, которые позволяют объединять юридические, социальные, технологические, аналитические и другие направления знаний.
Междисциплинарные исследования становятся ключевым инструментом модернизации правоохранительной системы, что полностью соответствует стратегическим задачам Академии подготовке высококвалифицированных кадров, развитию научного потенциала и продвижению инноваций в сфере обеспечения законности и правопорядка.
Включение в рейтинг THE Interdisciplinary Science Rankings открывает новые возможности для сотрудничества, расширяет академическую узнаваемость Академии и способствует дальнейшему укреплению ее международной позиции.