Kibermakon va qonun ustuvorligi: ekspertlar zamonaviy tahdidlarni muhokama qildilar
Akademiyada «Zamonaviy tahdidlar sharoitida qonun ustuvorligini ta’minlash: muammolar va yechimlar» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning ishi «Kibermakonda huquqni muhofaza qilish faoliyati: tahdidlar va yechimlar» mavzusidagi parallel sessiya doirasida davom ettirildi.
Sessiya raqamli transformatsiya jarayonlari va ularning qonuniylik hamda xavfsizlikni ta’minlashga ta’siri bo‘yicha fikr almashish uchun milliy va xorijiy mutaxassislarni bir maydonda birlashtirgan muhim muloqot platformasiga aylandi.
Sessiya ishida Irlandiya, Koreya Respublikasi, Singapur, Ispaniya, Estoniya, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasidan kiberjinoyatchilik va raqamli kriminalistika sohasidagi yetakchi xalqaro va xorijiy ekspertlar, shuningdek YEXHT mutaxassislari ishtirok etdilar. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy xavfsizlik kengashi, Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti, Bosh prokuratura, Markaziy bank va boshqa idoralar ekspertlari o‘z ma’ruzalari bilan chiqish qildilar.
Tadbir doirasida raqamli transformatsiya sharoitida qonun ustuvorligini ta’minlash, jinoyat ishlarini tergov qilishda OSINT metodlarini qo‘llash, ijtimoiy tarmoqlarda terroristik faoliyatga qarshi kurashish, jinoyat joyini raqamli texnologiyalar yordamida ko‘zdan kechirishning o‘ziga xos jihatlari, zamonaviy raqamli makonda kiberxavflar o‘sishi, huquqni muhofaza qilish amaliyotida neyron tarmoqlardan foydalanish, elektron dalillar bilan ishlash hamda kiberxavfsizlik sohasida kadrlar tayyorlash kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Muhokamalarda Toshkent davlat yuridik universiteti, Jamoat xavfsizligi universiteti, IIV, DXX va boshqa idoralar vakillari, Akademiya professor-o‘qituvchilari, tinglovchilari va talabalari ham ishtirok etdilar.
Sessiya yakuniga ko‘ra keng qamrovli fikr almashuv va ilg‘or tajriba asosida amalga oshirilgan muloqot natijasida sohaning asosiy muammolari va rivojlanish tendensiyalari aniqlandi. Kiberjinoyatchilikka qarshi kurash samaradorligini oshirish, shuningdek jadal rivojlanayotgan raqamli texnologiyalar sharoitida qonun ustuvorligini ta’minlashga qaratilgan amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

Cyberspace and the rule of law: experts discussed modern threats
The work of the international scientific and practical conference "Ensuring the Rule of Law in the Context of Modern Threats: Problems and Solutions" was continued at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan within the framework of a parallel session "Law Enforcement Activities in Cyberspace: Threats and Solutions."
The session became an important dialogue platform that brought together national and foreign experts to exchange views on the processes of digital transformation and their impact on ensuring legality and security.
The session was attended by leading international and foreign experts in the field of cybercrime and digital criminalistics from Ireland, the Republic of Korea, Singapore, Spain, Estonia, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan, and the Republic of Kazakhstan, as well as OSCE specialists. Experts from the National Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan, the Institute of Legislation and Legal Policy, the Prosecutor General's Office, the Central Bank, and other agencies also presented their reports.
Within the framework of the event, topical issues such as ensuring the rule of law in the context of digital transformation, the use of OSINT methods in the investigation of criminal cases, combating terrorist activities on social networks, the peculiarities of crime scene surveillance using digital technologies, the growth of cyber threats in the modern digital space, the use of neural networks in law enforcement practice, working with electronic evidence, and training personnel in the field of cybersecurity were discussed.
Representatives of the Tashkent State University of Law, the University of Public Security, the Ministry of Internal Affairs, the State Security Service, and other agencies, faculty, students, and students of the Academy also participated in the discussions.
At the end of the session, as a result of a comprehensive exchange of views and a dialogue based on best practices, the main problems and trends in the development of the industry were identified. Practical proposals and recommendations aimed at increasing the effectiveness of the fight against cybercrime, as well as ensuring the rule of law in the context of rapidly developing digital technologies, have been developed.