Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Huquqni muhofaza qiluvchi organlar akademiyasi bilan hamkorlikning yangi bosqichi
Akademiya tashkil etilganining 3-yilligiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Huquqni muhofaza qiluvchi organlar akademiyasi bilan hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuv imzolandi.
Ushbu hujjat ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish va mustahkamlash hamda yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadam hisoblanadi. Hujjat tomonlar o‘rtasida ta’lim va ilmiy-tadqiqot sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, kadrlar tayyorlashda resurs va salohiyatni birlashtirish, akademik almashinuv, qo‘shma ta’lim tadbirlari, fundamental va amaliy tadqiqotlar, o‘zaro axborot almashish imkoniyatlaridan samarali foydalanishga qaratilgan.
Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Huquqni muhofaza qiluvchi organlar akademiyasi 2015-yilda tashkil etilgan bo‘lib, alohida maqomga ega ta’lim muassasasi hisoblanadi. Akademiya huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim dasturlarini amalga oshiradi, idoralararo ilmiy tadqiqotlarni muvofiqlashtiradi hamda prokuratura va iqtisodiy tergov organlarida xizmat qilish uchun nomzodlarning dastlabki kasbiy tayyorgarligini ta’minlaydi. Akademiya rivojlangan ilmiy-ta’lim infratuzilmasi, ilmiy nashrlarga ega bo‘lib, xorijning yetakchi ilmiy va ta’lim muassasalari bilan 40 ga yaqin hamkorlik kelishuvlarini imzolagan.
O‘zaro muloqotda tomonlar hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini ta’kidlab, kelgusi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Imzolangan hamkorlik kelishuvi o‘zaro manfaatli munosabatlarni yanada mustahkamlash va ularni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.

New stage of cooperation with the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General's Office of the Republic of Kazakhstan
Within the framework of the international scientific and practical conference dedicated to the 3rd anniversary of the Academy's establishment, an agreement on cooperation was signed with the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General's Office of the Republic of Kazakhstan.
This document is an important step towards the further development and strengthening of bilateral relations and bringing them to a new level. The document is aimed at developing cooperation between the parties in the field of education and research, combining resources and potential in personnel training, effective use of opportunities for academic exchange, joint educational events, fundamental and applied research, and mutual information exchange.
The Law Enforcement Academy under the Prosecutor General's Office of the Republic of Kazakhstan was established in 2015 and is an educational institution with a special status. The Academy carries out training, retraining, and advanced training of law enforcement officers, postgraduate education programs, coordinates interdepartmental scientific research, and provides initial professional training for candidates for service in the prosecutor's office and economic investigation bodies. The Academy has a developed scientific and educational infrastructure, scientific publications, and has signed about 40 cooperation agreements with leading foreign scientific and educational institutions.
During the dialogue, the parties noted their interest in developing cooperation and discussed priority areas for further interaction. The signed cooperation agreement will serve to further strengthen mutually beneficial relations and bring them to a new level.