Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Huquqni muhofaza qiluvchi organlar akademiyasi bilan hamkorlikning yangi bosqichi
Akademiya tashkil etilganining 3-yilligiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Huquqni muhofaza qiluvchi organlar akademiyasi bilan hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuv imzolandi.
Ushbu hujjat ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish va mustahkamlash hamda yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadam hisoblanadi. Hujjat tomonlar o‘rtasida ta’lim va ilmiy-tadqiqot sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, kadrlar tayyorlashda resurs va salohiyatni birlashtirish, akademik almashinuv, qo‘shma ta’lim tadbirlari, fundamental va amaliy tadqiqotlar, o‘zaro axborot almashish imkoniyatlaridan samarali foydalanishga qaratilgan.
Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Huquqni muhofaza qiluvchi organlar akademiyasi 2015-yilda tashkil etilgan bo‘lib, alohida maqomga ega ta’lim muassasasi hisoblanadi. Akademiya huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim dasturlarini amalga oshiradi, idoralararo ilmiy tadqiqotlarni muvofiqlashtiradi hamda prokuratura va iqtisodiy tergov organlarida xizmat qilish uchun nomzodlarning dastlabki kasbiy tayyorgarligini ta’minlaydi. Akademiya rivojlangan ilmiy-ta’lim infratuzilmasi, ilmiy nashrlarga ega bo‘lib, xorijning yetakchi ilmiy va ta’lim muassasalari bilan 40 ga yaqin hamkorlik kelishuvlarini imzolagan.
O‘zaro muloqotda tomonlar hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini ta’kidlab, kelgusi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Imzolangan hamkorlik kelishuvi o‘zaro manfaatli munosabatlarni yanada mustahkamlash va ularni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.

Новый этап сотрудничества с Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
На полях международной научно-практической конференции, посвященной 3-годовщине основания Академии, подписано соглашение о сотрудничестве с Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
Данный документ является важным шагом в развитии и укреплении двусторонних отношений, а также в выводе сотрудничества на новый этап. Он направлен на расширение взаимодействия сторон в сфере образования и научных исследований, объединение ресурсов и потенциала в подготовке кадров, развитие академического обмена, проведение совместных образовательных мероприятий, фундаментальных и прикладных исследований, а также на эффективное использование возможностей взаимного обмена информацией.
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан создана в 2015 году и является образовательной организацией с особым статусом. Академия осуществляет подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров правоохранительных органов, реализует программы послевузовского образования, координирует межведомственные научные исследования и обеспечивает первоначальную профессиональную подготовку кандидатов на службу в органы прокуратуры и экономических расследований. Академия располагает развитой научно-образовательной инфраструктурой, собственными научными изданиями и имеет около 40 соглашений о сотрудничестве с ведущими научными и образовательными учреждениями зарубежных стран.
В ходе двустороннего диалога стороны подчеркнули свою заинтересованность в развитии сотрудничества и обсудили приоритетные направления дальнейшего взаимодействия. Подписанное соглашение будет способствовать укреплению взаимовыгодных отношений и выводу их на новый уровень.