Huquqiy madaniyat va halollik: Akademiya korrupsiyaga qarshi ma’rifiy faoliyatni kuchaytirmoqda
Korrupsiyaga qarshi kurashish xalqaro kuni munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi davlat organlari va boshqa tashkilotlarda korrupsiyaga qarshi madaniyatni shakllantirish, huquqiy ong va huquqiy bilimlarni oshirish, shuningdek, halollik va poklik tamoyillarini mustahkamlashga qaratilgan ma’rifiy tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Ushbu tashabbus doirasida Akademiya tomonidan “Biz birgalikda korrupsiyaga qarshi kurashamiz” mavzusida «O‘ZLITINEFTGAZ» aksiyadorlik jamiyati xodimlari uchun amaliy seminar tashkil etildi.
Tadbir davomida Akademiyaning Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta’lim markazi vakili ishtirokchilarga BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasining asosiy qoidalari, milliy antikorrupsiya qonunchiligi, korporativ intizom va xizmat odobi masalalari, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va uni bartaraf etish choralari to‘g‘risida atroflicha ma’lumot berdi.
Shuningdek, ish joyida shaffoflik, ochiqlik va hisobdorlikni ta’minlash bo‘yicha ilg‘or yondashuvlar va samarali amaliyotlarga alohida e’tibor qaratildi hamda korrupsiyaga nisbatan mutlaq murosasizlik tamoyillarini kundalik xizmat faoliyatida qo‘llash masalalari ta’kidlandi.
Amaliy seminar o‘tkazilishi ishtirokchilarning korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi bilim va amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlashga, shuningdek, halollik qadriyatlarini shakllantirish va rivojlantirishga xizmat qiladi.

Legal Culture and Integrity: The Academy Strengthens Anti-Corruption Education
In connection with International Anti-Corruption Day, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan is conducting educational events aimed at forming an anti-corruption culture in government bodies and other organizations, increasing legal awareness and legal knowledge, as well as strengthening the principles of honesty and integrity.
Within the framework of this initiative, the Academy organized a practical seminar for employees of the joint-stock company "UZLITINEFTGAZ" on the topic "Together we will fight corruption."
During the event, a representative of the Academy's Anti-Corruption Scientific and Educational Center informed the participants in detail about the main provisions of the UN Convention against Corruption, national anti-corruption legislation, issues of corporate discipline and service ethics, and measures to prevent and eliminate conflicts of interest.
Special attention was also paid to advanced approaches and effective practices to ensure transparency, openness, and accountability at the workplace, and the issues of applying the principles of absolute intolerance to corruption in daily service activities were emphasized.
The practical seminar will serve to strengthen the knowledge and practical skills of the participants in the field of combating corruption, as well as the formation and development of values of honesty.