Korrupsiyaga qarshi kurashda tizimli yondashuv: komplayens bo‘linmalarining o‘rni e’tibor markazida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida belgilab berilgan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi topshiriqlarni ijro etish doirasida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi tashabbusi bilan Akademiyada davlat idoralarning korrupsiyaga qarshi ichki nazorat (komplayens) tuzilmalari rahbarlari ishtirokida yig‘ilish tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining mas’ul vakillari, Oliy Majlis Senatining Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qo‘mitasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Akademiya rahbariyati tomonidan Davlat rahbari belgilab bergan vazifalarning mazmun-mohiyati tushuntirilib, korrupsiya omillarini bartaraf etish borasida mavjud muammolar hamda ularni hal etish yo‘llari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda komplayens bo‘linmalari xodimlarining bilim darajasini oshirish, kasbiy ko‘nikma va kompetensiyalarini shakllantirishning ahamiyati alohida ta’kidlanib, bu borada Korrupsiyaga qarshi kurashish virtual akademiyasi elektron platformasining imkoniyatlaridan keng foydalanish masalalari muhokama qilindi. Ushbu yo‘nalishda Akademiyada malakali kadrlardan iborat jamoa shakllantirilgani hamda samarali xalqaro hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani qayd etildi.
Kun tartibiga kiritilgan masalalar yuzasidan vazirlik va idoralarning korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari rahbarlari tomonidan taklif va fikr-mulohazalar tinglandi, shuningdek kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan chora-tadbirlar belgilab olindi.

Системный подход к противодействию коррупции: роль комплаенс-подразделений в центре внимания
Правоохранительная академия активно участвует в реализации комплексных мер по борьбе с коррупцией, проводимых в стране.
В свете исполнения поручений в сфере противодействия коррупции, изложенных в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Республики Узбекистан, в Правоохранительной академии по инициативе Администрации Президента Республики Узбекистан было организовано совещание с участием руководителей структур внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс) государственных органов.
Ответственными представителями Администрации Президента Республики Узбекистан, руководством Агентства по противодействию коррупции, Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, а также Академии были разъяснены сущность и содержание задач, поставленных Главой государства, рассмотрены существующие проблемы в деле устранения коррупционных факторов и пути их решения.
Было подчеркнуто значение повышения уровня знаний, формирования профессиональных навыков и компетенций сотрудников комплаенс-подразделений, а также обсуждены вопросы широкого использования возможностей электронной платформы Виртуальной антикоррупционной академии. Отмечено, что в данном направлении в Академии сформирована команда квалифицированных кадров и налажено эффективное международное сотрудничество.
По вопросам, включенным в повестку дня, были заслушаны предложения и мнения руководителей подразделений внутреннего антикоррупционного контроля министерств и ведомства, а также определены дальнейшие меры действия.