Xalqaro hamkorlik va ta’lim sohasidagi yangi tashabbuslar
Akademiyada BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC) mintaqaviy vakolatxonasi rahbari O.Shtolpe hamda AQSH Davlat departamenti Xalqaro narkotik moddalar va huquqni muhofaza qilish ishlari bo‘yicha byurosi (INL) Toshkentdagi bo‘limi direktori N.Rettenmayer bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv Akademiyada joriy yilning 12-16-yanvar kunlari UNODC va INL ko‘magida prokuratura organlari tergovchilari hamda IIV tizimi ekspert-kriminalistlari uchun "Hodisa joyini boshqarish va ko‘zdan kechirish" mavzusida bo‘lib o‘tayotgan seminar-trening doirasida tashkil etildi.
Tadbirda UNODC va INL bilan kelgusi hamkorlik masalalari, shu jumladan Akademiyani xalqaro ta’lim xabiga aylantirish, hamkorlikda milliy hamda xorijiy huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari salohiyatini oshirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

New initiatives in international cooperation and education
A meeting was held at the Academy with O. Stölpe, Head of the Regional Office of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), and N. Rettenmeyer, Director of a Division of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) of the U.S. Department of State in Tashkent.
The meeting was organized within the framework of a seminar-training course for investigators of the prosecution authorities and forensic experts of the Ministry of Internal Affairs on the topic “Crime scene management and examination”, which is being conducted at the Academy from January 12 to 16 with the support of UNODC and INL.
During the event, issues of further cooperation with UNODC and INL were discussed, including the development of the Academy as an international educational hub and the implementation of projects aimed at enhancing the professional qualifications of personnel of national and foreign law enforcement agencies.