O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-yanvardagi “Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish yo‘nalishida yaxlit manzilli ishlash tizimini joriy etishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-1-son hamda “2026-yilda respublika mahallalarida jinoyatchilikning barvaqt profilaktikasi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-2-son qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida Akademiya ishchi guruhi tomonidan “ilmiy xulosa – tavsiya – natija” tamoyili asosida hududlarga chiqilib, mahallalardagi kriminogen vaziyat kompleks tarzda o‘rganilmoqda.
Xususan, ishchi guruh a’zolari Surxondaryo viloyatining Sho‘rchi, Sherobod, Denov, Angor, Muzrabot, Sariosiyo, Qumqo‘rg‘on va Qiziriq tumanlarida joylashgan, so‘nggi uch yil davomida “qizil” toifada saqlanib kelayotgan 12 ta mahallaga borib, huquqbuzarlik va jinoyatlarni o‘z vaqtida aniqlash hamda ularning oldini olish masalalarini ilmiy yondashuvlar asosida o‘rgandilar.
Mazkur mahallalarda kriminogen vaziyatga ta’sir ko‘rsatayotgan sabab va omillar, jinoyat sodir etilishiga zamin yaratayotgan shart-sharoitlar, shuningdek, mavjud ijtimoiy-maishiy muammolar hamda olib borilayotgan profilaktik ishlar atroflicha tahlil qilindi.
Mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish, huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan kunlik hamda boshqa muddatli tadbirlarni tashkil etish jarayonida yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, ularni bartaraf etish va ishni samarali yo‘lga qo‘yish masalalari amaliy misollar asosida tushuntirib berildi.
O‘rganish yakunlariga ko‘ra, har bir mahallaning o‘ziga xos xususiyatlarini inobatga olgan holda aholi gavjum bo‘ladigan maskanlarda (bozorlar, savdo va umumiy ovqatlanish obyektlari va boshqalar) huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish maqsadida nazorat tadbirlarini kuchaytirish, aholini o‘z mulkiga nisbatan beparvo bo‘lmaslikka undashga qaratilgan umumiy profilaktik tadbirlarni tashkil etish, sayyor sud jarayonlari orqali huquqbuzarlik sodir etishning huquqiy oqibatlarini tushuntirish, huquqbuzarlik sodir etgan shaxslarga nisbatan viktimologik profilaktika chora-tadbirlarini amalga oshirish, shuningdek, kiberjinoyatlar va firibgarlikdan jabrlanish ehtimolini kamaytirish maqsadida aholining huquqiy ongi va madaniyatini muntazam oshirishga doir ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Mazkur taklif va tavsiyalar umumlashtirilib, kriminogen vaziyatni yaxshilashga qaratilgan kelgusidagi yo‘l xaritalariga kiritish uchun mas’ul idoralarga taqdim etildi.
Akademiya mutaxassislari tomonidan hududdagi kriminogen vaziyatning kundalik tahlili asosida ishlab chiqilgan xulosa va takliflar mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish hamda huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirishga xizmat qilmoqda.

Научный подход к раннему предупреждению преступности в махаллях Сурхандарьинской области
В целях обеспечения исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года №
ПП–1 «О дополнительных мерах по внедрению целостной системы адресной работы в направлении создания безопасной среды в махаллях республики», а также № ПП–2 «Об организационных мерах по дальнейшему повышению эффективности ранней профилактики преступности в махаллях республики в 2026 году», рабочей группой Академии на основе принципа «научное заключение – рекомендация – результат» осуществляются выезды в регионы и проводится комплексное изучение криминогенной обстановки в махаллях.
В частности, члены рабочей группы посетили 12 махаллей Сурхандарьинской области, расположенных в Шурчинском, Шерабадском, Деновском, Ангорском, Музработском, Сариасийском, Кумкурганском и Кизирикском районах, которые на протяжении последних трех лет сохраняются в «красной» категории, и на основе научных подходов изучили вопросы своевременного выявления правонарушений и преступлений, а также их предупреждения.
В указанных махаллях всесторонне проанализирован комплекс причин и факторов, влияющих на криминогенную обстановку, условия, способствующие совершению преступлений, существующие социально-бытовые проблемы, а также проводимая профилактическая работа.
В ходе изучения выявлены недостатки, допускаемые при организации ежедневных и иных профилактических мероприятий, направленных на создание безопасной среды и предупреждение правонарушений и преступности, а также на практических примерах разъяснены пути их устранения и повышения эффективности организации работы.
По итогам изучения с учетом специфических особенностей каждой махалли разработаны научно обоснованные предложения и рекомендации, предусматривающие усиление контрольных мероприятий в местах массового пребывания населения (рынки, торговые и объекты общественного питания и другие) в целях раннего предупреждения правонарушений, организацию общих профилактических мероприятий, направленных на формирование у населения ответственного отношения к собственному имуществу, проведение выездных судебных заседаний с разъяснением правовых последствий совершения правонарушений, применение мер виктимологической профилактики в отношении лиц, совершивших правонарушения, а также системное повышение правового сознания и правовой культуры населения в целях снижения риска стать жертвой киберпреступлений и мошенничества и обеспечения ранней профилактики преступлений.
Указанные предложения и рекомендации были обобщены и представлены ответственным органам для включения в перспективные дорожные карты, направленные на улучшение криминогенной обстановки.
Заключения и предложения, разработанные специалистами Академии на основе ежедневного анализа криминогенной ситуации в регионе, способствуют дальнейшему повышению эффективности системы создания безопасной среды и предупреждения правонарушений в махаллях.