O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-yanvardagi “Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish yo‘nalishida yaxlit manzilli ishlash tizimini joriy etishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-1-son hamda “2026-yilda respublika mahallalarida jinoyatchilikning barvaqt profilaktikasi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-2-son qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida Akademiya ishchi guruhi tomonidan “ilmiy xulosa – tavsiya – natija” tamoyili asosida hududlarga chiqilib, mahallalardagi kriminogen vaziyat kompleks o‘rganilmoqda.
Xususan, ishchi guruhi a’zolari tomonidan Toshkent shahrining Yashnobod va Bektemir tumanlaridagi mahallalarda huquqbuzarlik va jinoyatlarni barvaqt aniqlash hamda oldini olishga qaratilgan profilaktik faoliyat, shuningdek, mas’ul shaxslar tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar o‘rganildi.
O‘rganish jarayonida mahallalardagi kriminogen vaziyatga bevosita va bilvosita ta’sir ko‘rsatayotgan omillar, huquqbuzarlik va jinoyat sodir etilishiga zamin yaratayotgan ijtimoiy-maishiy muammolar, shuningdek, profilaktika subyektlari faoliyatining samaradorligi tahlil qilindi.
Shuningdek, mahallalarda xavfsiz muhitni ta’minlash, huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan kundalik hamda rejali profilaktik tadbirlarni tashkil etish jarayonida yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar aniqlanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq huquqiy mexanizmlar va amaliy tavsiyalar ishlab chiqildi.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, har bir mahallaning o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olgan holda quyidagi yo‘nalishlarda ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalar shakllantirildi:
aholi gavjum joylarda (bozorlar, savdo shahobchalari va umumiy ovqatlanish maskanlarida) nazorat va profilaktika tadbirlarini kuchaytirish;
aholining mulkiy huquqlariga nisbatan ongli munosabatini shakllantirishga qaratilgan umumiy profilaktik ishlar ko‘lamini kengaytirish;
sayyor sud majlislari orqali huquqbuzarlik sodir etishning huquqiy oqibatlarini aholiga tushuntirish;
huquqbuzarlik sodir etgan shaxslarga nisbatan viktimologik profilaktika chora-tadbirlarini qo‘llash;
kiberjinoyatlar va firibgarlik kabi eng faol jinoyat turlari qurboni bo‘lish xavfini kamaytirish maqsadida aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini izchil oshirish.
Mazkur taklif va tavsiyalar umumlashtirilib, mahallalarda kriminogen vaziyatni barqarorlashtirish va xavfsiz muhitni ta’minlashga qaratilgan kelgusidagi yo‘l xaritalariga kiritish uchun tegishli mas’ullarga taqdim etildi.
Akademiya mutaxassislari tomonidan mahallalardagi kriminogen vaziyatning kundalik va tizimli tahlili asosida ishlab chiqilayotgan ilmiy xulosalar hamda amaliy tavsiyalar joylarda huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olishga, mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish hamda aholining huquqiy himoya darajasini oshirishga xizmat qilmoqda.

Safe environment in mahallas: from scientific analysis to concrete practical solutions
In order to ensure the implementation of the resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 5, 2026, No. PP-1 "On Additional Measures Aimed at Implementing a Unified Targeted Work System in the Direction of Creating a Safe Environment in Mahallas of the Republic" and No. PP-2 "On Organizational Measures to Further Increase the Effectiveness of Early Crime Prevention in Mahallas of the Republic in 2026," the working group of the Academy, based on the principle of "scientific conclusion - recommendation - result," visits the regions and comprehensively studies the criminogenic situation in mahallas.
In particular, members of the working group studied the preventive activities aimed at the early detection and prevention of offenses and crimes in the mahallas of the Yashnabad and Bektemir districts of Tashkent, as well as the work carried out by responsible persons.
In the course of the study, factors directly and indirectly affecting the criminogenic situation in mahallas, social and domestic problems contributing to the commission of offenses and crimes, as well as the effectiveness of the activities of prevention entities, were analyzed.
Also, shortcomings were identified in the process of organizing daily and planned preventive measures aimed at ensuring a safe environment in mahallas, preventing offenses and crime, and specific legal mechanisms and practical recommendations for their elimination were developed.
Based on the results of the study, taking into account the specifics of each mahalla, scientifically based proposals and recommendations were formed in the following areas:
strengthening control and preventive measures in crowded places (markets, retail outlets, and public catering establishments);
expansion of the scale of general preventive work aimed at forming a conscious attitude of the population towards property rights;
explanation to the population of the legal consequences of committing an offense through field court sessions;
application of victimological preventive measures against persons who have committed offenses;
consistent raising of legal awareness and legal culture of the population in order to reduce the risk of becoming victims of the most active types of crimes, such as cybercrime and fraud.
These proposals and recommendations were summarized and submitted to the relevant authorities for inclusion in future roadmaps aimed at stabilizing the criminogenic situation and ensuring a safe environment in mahallas.
Scientific conclusions and practical recommendations developed by Academy specialists based on daily and systematic analysis of the criminogenic situation in mahallas serve to prevent offenses on the ground, create a safe environment in mahallas, and increase the level of legal protection of the population.