Huquqni muhofaza qilish akademiyasida «BMT Xavfsizlik Kengashining terrorizmga qarshi kurash sohasidagi rezolyutsiyalari maqsadlari: 1267 (1999), 1989 (2011), 2253 (2015) va 1988 (2011)-sonli rezolyutsiyalarga muvofiq sanksiya rejimlarini amalga oshirish bo‘yicha ilg‘or tajriba» mavzusida mintaqaviy davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati, BMTning Aksilterror markazi (KTS OON), BMTning Aksilterror boshqarmasi (KTU OON), BMT Xavfsizlik Kengashining 1526 (2004) va 2253 (2015)-sonli rezolyutsiyalari bilan tasdiqlangan sanksiyalar bo‘yicha tahliliy qo‘llab-quvvatlash va kuzatish guruhi, shuningdek, Markaziy Osiyo uchun BMTning Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (RSPDSA) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston Respublikasining xavfsizlik organlari hamda moliyaviy razvedka bo‘linmalari vakillari ishtirok etdi.
Shuningdek, muloqotda BMTning Aksilterror markazi va Aksilterror boshqarmasi maslahatchilari hamda ekspertlari, sanksiyalar bo‘yicha tahliliy qo‘llab-quvvatlash va kuzatish guruhi, Markaziy Osiyo uchun BMTning Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, Mustaqil davlatlar hamdo‘stligining Aksilterror markazi, Jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha Yevroosiyo guruhi, Kollektiv xavfsizlik to‘g‘risidagi shartnoma tashkiloti hamda Shanxay hamkorlik tashkilotining mintaqaviy aksilterror tuzilmasi vakillari ishtirok etdilar.
Davra suhbati BMT Xavfsizlik Kengashining terrorizmga qarshi kurash sohasidagi rezolyutsiyalarining maqsad va talablarini chuqurroq anglash, milliy tuzilmalar tomonidan ro‘yxatga kiritilgan shaxslarga nisbatan choralar ko‘rish va ularni ro‘yxatdan chiqarish jarayonlarida yuzaga kelayotgan muammolarni aniqlash masalalariga bag‘ishlandi. Shuningdek, institutsional muvofiqlashtirishni ta’minlash, axborot almashinuvini yo‘lga qo‘yish hamda inson huquqlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Ishtirokchilar sanksiya rejimlarini, jumladan aktivlarni muzlatish, safarlarga taqiq qo‘yish va qurol-yarog‘ yetkazib berishga embargo joriy etish choralarini milliy darajada amalga oshirish jarayonida erishilgan ilg‘or tajriba hamda chiqarilgan saboqlar bilan o‘zaro almashdilar.
Tadbir BMT Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyalarini amalga oshirish sohasida a’zo davlatlar salohiyatini mustahkamlashga, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida hamda BMT agentliklari, mintaqaviy va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qildi.

В Академии состоялся региональный диалог по вопросам реализации резолюций Совета Безопасности ООН в сфере противодействия терроризму
В Правоохранительной академии состоялся региональный круглый стол на тему «Цели резолюций Совета Безопасности ООН в области противодействия терроризму: передовой опыт в осуществлении санкционных режимов в соответствии с резолюциями 1267 (1999), 1989 (2011), 2253 (2015) и 1988 (2011)».
Мероприятие было организовано совместно со Службой государственной безопасности Республики Узбекистан, Контртеррористическим центром ООН (КТЦ ООН) Контртеррористического управления ООН (КТУ ООН), Группой по аналитической поддержке и наблюдению за санкциями, учреждённой резолюциями 1526 (2004) и 2253 (2015) Совета Безопасности, а также Региональным центром ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА).
В мероприятии приняли участие представители органов безопасности и подразделений финансовой разведки Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан.
Кроме того, в диалоге участвовали советники и эксперты Контртеррористического центра ООН и Контртеррористического управления ООН, Группы по аналитической поддержке и наблюдению за санкциями, Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Антитеррористического центра Содружества Независимых Государств, Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма, Организации Договора о коллективной безопасности, а также Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества.
Круглый стол был посвящён углублению понимания целей и требований резолюций Совета Безопасности ООН в области противодействия терроризму, а также выявлению проблем, с которыми сталкиваются национальные органы в процессах применения мер в отношении лиц, включённых в санкционные перечни, и их исключения из перечней. В частности, обсуждались вопросы институциональной координации, обмена информацией и соблюдения прав человека.
Участники обменялись передовым опытом и уроками, извлеченными в ходе реализации санкционных режимов на национальном уровне, включая замораживание активов, введение запретов на поездки и эмбарго на поставки оружия.
Мероприятие способствовало укреплению потенциала государств-членов в области реализации резолюций Совета Безопасности ООН, а также дальнейшему развитию регионального сотрудничества между странами Центральной Азии и структурами системы ООН, региональными и международными организациями.