Ulug‘ ajdodlar merosi – ma’naviy yuksalish va ilhom manbai
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ulug‘ shoir va mutafakkirlar – Alisher Navoiy hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavallud topgan sanalar munosabati bilan Akademiya xodimlari ishtirokida Ma’rifat soati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda shoira, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori, «Shuhrat» medali sohibi G.Asqarova hamda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi matbuot kotibi – axborot siyosati masalalari bo‘yicha maslahatchisi S.Boymirzayeva ishtirok etdilar.
Mehmonlar o‘z chiqishlarida ulug‘ ajdodlar merosining ma’naviy-tarbiyaviy ahamiyati, milliy o‘zlikni anglash va yuksak axloqiy fazilatlarni shakllantirishdagi o‘rni haqida atroflicha fikr yuritdilar. Shoira G.Asqarova Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur ijodidan namunalar o‘qib berish barobarida, o‘zining she’rlaridan ham parchalar ijro etdi. Bu esa tadbirga alohida ruh va ilhom bag‘ishladi.
Shuningdek, Akademiya xodimlari tomonidan shoira ijodidan she’rlar o‘qildi, mazmunli savol-javoblar tashkil etildi. Jonli muloqot ruhida o‘tgan tadbir ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi.

Наследие великих предков – источник духовного вдохновения
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в связи с датами рождения выдающихся поэтов и мыслителей – Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура – состоялся Час просвещения с участием сотрудников Академии.
В мероприятии приняли участие поэтесса, лауреат Государственной премии имени Зульфии, кавалер медали «Шухрат» Г.Аскарова, а также пресс-секретарь Комитета по делам семьи и женщин – советник по вопросам информационной политики С.Боймирзаева.
В своих выступлениях гости подчеркнули духовно-нравственное значение наследия великих предков, его роль в формировании национального самосознания и высоких моральных ориентиров. Особый интерес вызвало выступление Г.Аскаровой, которая прочитала произведения Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, а также представила собственные стихи, наполнив мероприятие особой атмосферой вдохновения.
Сотрудники Академии также продекламировали стихи из творчества поэтессы. В ходе встречи состоялся живой и содержательный диалог в формате вопросов и ответов, что придало мероприятию интерактивный характер.
Проведенный Час просвещения способствовал укреплению уважения к национальному наследию, повышению интереса к литературным ценностям и обогащению духовной среды среди сотрудников Академии.