O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi xodimlari “Jinoiy-huquqiy siyosat va davlat boshqaruvi: muammolar, islohotlar va istiqbollar” mavzusida o‘tkazilgan respublika ilmiy-amaliy konferensiyasida ishtirok etdilar.
Mazkur konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti tomonidan universitet professori, yuridik fanlar doktori Axrarov Baxram Jabbarovichning 70 yoshlik yubileyi munosabati bilan tashkil etildi.
Konferensiya doirasida Akademiya vakillari ma’ruza bilan ishtirok etib, qonunchilikni takomillashtirish hamda huquqni qo‘llash amaliyoti samaradorligini oshirishning dolzarb yo‘nalishlari va ilmiy asoslangan yechimlarini yoritdilar.
Xususan, ma’ruzalarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-yanvardagi PQ-1-son va PQ-2-son qarorlarida belgilangan vazifalar doirasida jinoyatchilikning barvaqt profilaktikasi samaradorligini oshirish, tergov sifatini tubdan yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir yakunida yuridik fanlar doktori, professor Axrarov Baxram Jabbarovich huquqni muhofaza qilish sohasida kadrlar tayyorlash, ilmiy va ta’lim faoliyatini rivojlantirishga qo‘shgan munosib hissasi uchun Bosh prokuratura va Akademiya jamoasi nomidan samimiy tabriklanib, esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Сотрудники Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в республиканской научно-практической конференции на тему «Уголовно-правовая политика и государственное управление: проблемы, реформы и перспективы», организованной Университетом общественной безопасности Республики Узбекистан.
Мероприятие было приурочено к 70-летнему юбилею профессора университета, доктора юридических наук Ахрарoва Бахрама Жаббаровича.
В рамках конференции представители Академии выступили с докладами, в которых были освещены актуальные направления совершенствования законодательства, а также вопросы повышения эффективности правоприменительной практики на основе научного подхода.
Особое внимание было уделено задачам, определённым постановлениями Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года № ПП-1 и № ПП-2, в том числе вопросам повышения эффективности ранней профилактики правонарушений и коренного улучшения качества следствия.
В завершение мероприятия доктор юридических наук, профессор Ахраров Бахрам Жаббарович, внёсший значительный вклад в развитие научной и образовательной деятельности, а также в подготовку кадров в сфере правоохранительной деятельности, был поздравлен от имени Генеральной прокуратуры и Правоохранительной академии Республики Узбекистан и награждён памятными подарками.