Xalqaro hamkorlik rivojlanmoqda: Akademiyada AQSH Adliya vazirligi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida AQSH Adliya vazirligining Xorijiy prokurorlarni tayyorlash, qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bo‘yicha boshqarmasi (OPDAT) yuridik maslahatchisi Aaron Lukoff bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida xorijiy ekspertga Akademiya faoliyati, uning ilmiy salohiyati, ta’lim dasturlari, shuningdek prokuror-tergov kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimi haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi.
Alohida e’tibor amerikalik ekspertlar ishtirokida o‘quv modullari va ta’lim kurslarini ishlab chiqish masalalariga qaratildi. Tomonlar ularni Akademiyaning “Proacademy” elektron ta’lim platformasi orqali amalga oshirish, ta’lim sohasida hamkorlik bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish, shuningdek Markaziy Osiyo davlatlari huquqni muhofaza qiluvchi organlari vakillari uchun mintaqaviy o‘quv kurslarini tashkil etish yuzasidan kelishib oldilar.
Shuningdek, uchrashuv doirasida xorijiy ekspert O‘zbekiston Respublikasining sud-huquq tizimi, ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, tergov jarayonining o‘ziga xos xususiyatlari hamda odil sudlovni amalga oshirish mexanizmlari bilan tanishtirildi.
Uchrashuv konstruktiv va ishbilarmonlik ruhida o‘tdi hamda tomonlarning o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga bo‘lgan manfaatdorligini tasdiqladi.

International cooperation is developing: a meeting was held at the Academy with a representative of the US Department of Justice
A meeting was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan with Aaron Lukoff, Legal Counsel of the Department for Training, Support, and Development of Foreign Attorneys (OPDAT) of the US Department of Justice.
During the meeting, the foreign expert was provided with detailed information about the activities of the Academy, its scientific potential, educational programs, as well as the system of training, retraining, and advanced training of prosecutorial and investigative personnel.
Special attention was paid to the development of training modules and courses with the participation of American experts. The parties agreed to implement them through the Academy's "Proacademy" electronic educational platform, develop a joint "roadmap" for cooperation in the field of education, as well as organize regional training courses for representatives of law enforcement agencies of the Central Asian states.
Also, within the framework of the meeting, the foreign expert was acquainted with the judicial and legal system of the Republic of Uzbekistan, the reforms being carried out in this area, the specifics of the investigative process, and the mechanisms for the administration of justice.
The meeting was held in a constructive and businesslike atmosphere and confirmed the parties' interest in further developing mutual cooperation.