Huquqni muhofaza qilish akademiyasi ishchi guruhi Toshkent viloyatida mahallalarda xavfsiz muhitni ta’minlash hamda jinoyatchilikning barvaqt profilaktikasini kuchaytirish masalalariga bag‘ishlangan Respublika idoralararo muvofiqlashtirish shtabi yig‘ilishida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-yanvardagi PQ–1 va PQ–2-son qarorlari ijrosini ta’minlash doirasida Akademiya tomonidan «ilmiy xulosa – tavsiya – natija» tamoyili asosida mahallalarda kriminogen vaziyatni tahlil qilish, huquqbuzarliklar sabab va omillarini o‘rganish hamda manzilli profilaktika choralarini ishlab chiqishga qaratilgan ishlar tizimli ravishda amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilish davomida Akademiya ishchi guruhi tomonidan Toshkent viloyatining Angren va Olmaliq shaharlarida olib borilgan o‘rganishlar natijalari taqdim etildi. Jumladan, mazkur hududlarda jinoyatchilik holati, uning sabab va shart-sharoitlari, profilaktik hisobdagi shaxslar bilan ishlash amaliyoti hamda huquqbuzarliklarning oldini olish mexanizmlari kompleks tahlil qilindi.
Shuningdek, Angren shahridagi “Ozodlik”, “Appartak”, “Yangiobod” va “Bo‘ston”, shuningdek, Olmaliq shahridagi “A.Navoiy”, “M.Ulug‘bek”, “Temur Malik” va “Hamza” mahallalarida amalga oshirilgan o‘rganishlar asosida kriminogen vaziyatni barqarorlashtirish, aholining huquqiy madaniyatini oshirish hamda profilaktika ishlari samaradorligini kuchaytirishga qaratilgan manzilli taklif va tavsiyalar ilgari surildi.
Respublika idoralararo muvofiqlashtirish shtabi yig‘ilishida mahallalarda “manzilli ishlash” tizimini samarali joriy etish, jinoyatchilikning barvaqt profilaktikasini kuchaytirishga doir ustuvor vazifalar muhokama qilinib, Akademiya tomonidan amalga oshirilayotgan tahlillar va yondashuvlar ijobiy baholandi.
Yig‘ilish yakunlariga ko‘ra, jinoyatchilikning barvaqt oldini olishga qaratilgan faoliyatni ilmiy-metodik jihatdan ta’minlash, hududlar kesimida tahlillar asosida manzilli “yo‘l xaritalari” ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish bo‘yicha ishlar izchil davom ettirilishi belgilandi.

Обеспечение безопасной среды в махаллях: рабочая группа представляет результаты
Рабочая группа Правоохранительной академии приняла участие в заседании Республиканского межведомственного координационного штаба, посвящённом вопросам обеспечения безопасной среды в махаллях и усиления ранней профилактики правонарушений и преступности в Ташкентской области.
В рамках исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года № ПП–1 и № ПП–2 Академией на системной основе реализуется работа по принципу «научное заключение – рекомендации – результат», направленная на анализ криминогенной ситуации в махаллях, изучение причин и условий правонарушений, а также выработку адресных профилактических мер.
В ходе заседания рабочей группой Академии представлены результаты изучений, проведенных в городах Ангрен и Алмалык Ташкентской области. В частности, осуществлён комплексный анализ состояния преступности, ее причин и условий, практики работы с лицами, состоящими на профилактическом учёте, а также механизмов предупреждения правонарушений.
Кроме того, на основе изучений, проведенных в махаллях «Озодлик», «Аппартак», «Янгиобод», «Бўстон» города Ангрен, а также «А.Навоий», «М.Улуғбек», «Темур Малик» и «Ҳамза» города Алмалык, выработаны адресные предложения, направленные на стабилизацию криминогенной обстановки, повышение правовой культуры населения и усиление эффективности профилактической работы.
На заседании штаба обсуждены приоритетные задачи по эффективному внедрению системы адресной работы и усилению ранней профилактики правонарушений в махаллях. Аналитическая работа и подходы, реализуемые Академией, получили положительную оценку.
По итогам мероприятия определено продолжить системную работу по научно-методическому обеспечению деятельности, направленной на раннюю профилактику преступности, а также разработке и внедрению адресных «дорожных карт» на основе территориального анализа.