Xalqaro ilmiy-ta’lim ko‘rgazmasi: moliyaviy tergov, raqamli vositalar va Akademiya talabalarining amaliy yutug‘i
Joriy yilning 13–14-may kunlari Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-uslubiy markazi, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi hamda Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha Xalqaro tarmoq institutiga a’zo oliy ta’lim muassasalari ishtirokida «Obrazovaniye i karera v sfere POD/FT» xalqaro ilmiy-ta’lim ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Tadbir davomida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish, moliyaviy xavfsizlikni ta’minlash, mazkur yo‘nalishda kadrlar tayyorlash hamda oliy ta’lim muassasalarida bakalavriat va magistratura bosqichlarida o‘qitilayotgan o‘quv modullari, mavzular va kasbiy kompetensiyalar yuzasidan taqdimotlar o‘tkazildi.
Ko‘rgazma doirasida Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-uslubiy markazi, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha Xalqaro tarmoq institutiga a’zo oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari tomonidan moliyaviy tergov, moliyaviy xavfsizlik, sun’iy intellektdan foydalanishning huquqiy asoslari, firibgarlik sxemalari va pul mablag‘larini legallashtirishning evolyutsion usullariga bag‘ishlangan master-klass va treninglar o‘tkazildi.
Amaliy mashg‘ulotlar doirasida «Grafus» dasturi orqali jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish holatlari bo‘yicha moliyaviy tergov olib borishga qaratilgan musobaqa o‘tkazildi. Unda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi talabalari jamoasi g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, «Pul mablag‘larini legallashtirishning evolyutsion sxemalari» mavzusida tashkil etilgan o‘quv mashg‘uloti va kvizda Akademiya talabalari yuqori natijalarga erishdi. Jumladan, 3-kurs talabasi Amaliddin Raimkulov 2-o‘rinni, 1-kurs talabasi Fazliddin Baxodirov esa faxrli 3-o‘rinni egalladi.
Tadbir yakunida Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-uslubiy markazi va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘rtasida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish hamda terrorizmni moliyalashtirish holatlari bo‘yicha moliyaviy tergov olib borishda «Grafus» dasturidan bepul foydalanish yuzasidan kelishuv imzolandi.
Mazkur tadbir moliyaviy xavfsizlik sohasida xalqaro ta’lim va amaliy hamkorlikni rivojlantirish, talabalarning kasbiy ko‘nikmalarini mustahkamlash hamda huquqni muhofaza qilish faoliyatida zamonaviy raqamli vositalardan samarali foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.

Международная научно-образовательная выставка: финансовые расследования, цифровые инструменты и практический успех студентов Академии
13–14 мая текущего года при участии Международного учебно-методического центра финансового мониторинга, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, Правоохранительной академии Республики Узбекистан, а также высших образовательных учреждений – участников Международного сетевого института в сфере противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма состоялась международная научно-образовательная выставка на тему «Образование и карьера в сфере ПОД/ФТ».
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма, обеспечения финансовой безопасности, подготовки кадров в данной сфере, а также совершенствования образовательного процесса в высших учебных заведениях.
В рамках выставки экспертами Международного учебно-методического центра финансового мониторинга, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, а также профессорско-преподавательским составом высших образовательных учреждений –участников Международного сетевого института в сфере противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма были проведены мастер-классы и тренинги, посвящённые финансовым расследованиям, финансовой безопасности, правовым основам использования искусственного интеллекта, мошенническим схемам и эволюционным способам легализации денежных средств.
В ходе практических занятий было организовано соревнование по проведению финансового расследования случаев легализации доходов, полученных от преступной деятельности, с использованием программы «Графус». По итогам соревнования команда студентов Правоохранительной академии заняла первое место.
Кроме того, студенты Академии показали высокие результаты в учебном занятии и квизе на тему «Эволюционные схемы легализации денежных средств». В частности, студент 3-го курса Амалиддин Раимкулов занял 2-е место, а студент 1-го курса Фазлиддин Баходиров – почетное 3-е место.
По итогам мероприятия между Международным учебно-методическим центром финансового мониторинга и Правоохранительной академией было подписано соглашение о безвозмездном использовании программы «Графус» при проведении финансовых расследований по фактам легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма.
Данное международное мероприятие способствует развитию образовательного, практического и международного сотрудничества в сфере финансовой безопасности, укреплению профессиональных навыков студентов, а также расширению возможностей эффективного применения современных цифровых инструментов в финансовых расследованиях.