Tergov kadrlarini tayyorlashda nazariya, amaliyot va xizmatga oid ko‘nikmalar uyg‘unlashuvi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar uchun tergov-surishtiruv sohasida zarur nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarga ega raqobatbardosh kadrlarni tayyorlashga qaratilgan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur jarayonda talabalarni kelgusi xizmat faoliyatiga har tomonlama tayyorlash, ularning kasbiy, amaliy va xizmatga oid ko‘nikmalarini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shu maqsadda Akademiya bakalavriatining 3-kurs «Tergov faoliyati» yo‘nalishi talabalari uchun Ichki ishlar vazirligining Toshkent mintaqaviy o‘quv markazida harbiy fanlar doirasida amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi.
Mashg‘ulotlar davomida talabalar guruhlar kesimida Toshkent mintaqaviy o‘quv markazining elektron lazerli tirida otish mashqlarini bajardi, shuningdek maxsus va aloqa vositalaridan foydalanish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarini mustahkamladi.
Bunday mashg‘ulotlar ta’lim jarayonini amaliyot bilan uzviy bog‘lash, talabalarda xizmat faoliyati uchun zarur bo‘lgan intizom, tezkor fikrlash va amaliy harakat ko‘nikmalarini shakllantirishga xizmat qiladi.

Systematic work is being carried out at the Law Enforcement Academy aimed at training competitive personnel with the necessary theoretical knowledge and practical skills in the field of investigation for law enforcement agencies.
In this process, special attention is paid to the comprehensive preparation of students for future service activities and the strengthening of their professional, practical, and service-related skills.
To this end, practical classes in military disciplines were organized at the Tashkent Regional Training Center of the Ministry of Internal Affairs for 3rd-year undergraduate students of the Academy's "Investigative Activity" program.
During the classes, students performed firing exercises in the electronic laser beam of the Tashkent Regional Training Center in groups, as well as strengthened their practical skills in using special and communication equipment.
Such classes serve to integrate the educational process with practice and to develop in students the discipline, quick thinking, and practical action skills necessary for their professional activities.