O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida prokuratura organlari amaliyotiga integratsiya qilingan o‘quv jarayoni doirasida Ixtisoslashtirilgan prokurorlar korpusining tuman (shahar) prokurorlari va ularga tenglashtirilgan prokurorlar yordamchilari, shuningdek viloyat prokuraturalari mahkama xodimlari uchun navbatdagi malaka oshirish kursi yakunlandi.
«Sudlarda davlatning qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini himoya qilish maqsadida davlat mulkiga yetkazilgan zarar, davlat byudjetidan undiruvlar bilan bog‘liq nizolarni hal qilishda prokuror ishtirokining samaradorligini oshirish» mavzusiga bag‘ishlangan kurs davomida fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarda davlat manfaatlarini himoya qilishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
O‘quv mashg‘ulotlarida davlat mulki bilan bog‘liq nizolar ko‘rilishida prokuror ishtirokining samarali mexanizmlari, sud amaliyotida uchrayotgan muammolar tahlili, qonunbuzilish holatlarini bartaraf etishda idoralararo hamkorlikni mustahkamlash, sud qarorlari ijrosini ta’minlash mexanizmlari hamda huquqni qo‘llash amaliyotida yagona yondashuvlarni shakllantirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Kurs doirasida sohaning mas’ul xodimlari ishtirokida sud amaliyotida kuzatilayotgan muammolar tahlil qilinib, ularni hal etish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqildi. Shuningdek, hududlarda to‘plangan ijobiy tajribalar muhokama qilinib, ishtirokchilarga amaliyotga yo‘naltirilgan tushuntirishlar berildi.
Kurs yakunida tinglovchilarning bilim va amaliy ko‘nikmalari baholandi, shu jumladan ular tomonidan amaliyotdagi muammolar tahlili asosida qonunchilikni takomillashtirishga qaratilgan takliflar ko‘rib chiqildi.

Within the framework of the training process integrated into the practice of the prosecutor's office, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan has completed another professional development course for district (city) prosecutors of the Corps of Specialized Prosecutors and assistant prosecutors equated to them, as well as office employees of regional prosecutor's offices.
During the course "Improving the effectiveness of the prosecutor's participation in resolving disputes related to damage caused to state property and recovery from the state budget in order to protect the legally protected interests of the state in courts," topical issues of protecting state interests in civil courts were discussed.
During the training sessions, effective mechanisms for the prosecutor's participation in the consideration of disputes related to state property, an analysis of problems encountered in judicial practice, strengthening interagency cooperation in eliminating violations of the law, mechanisms for ensuring the execution of court decisions, and issues of forming unified approaches in law enforcement practice were considered in detail.
Within the framework of the course, with the participation of responsible employees of the sphere, problems observed in judicial practice were analyzed and practical recommendations for their solution were developed. Positive experiences accumulated in the regions were also discussed, and practical explanations were provided to the participants.
At the end of the course, the students' knowledge and practical skills were assessed, including proposals for improving legislation based on the analysis of problems in practice.