Yosh tergovchilar” klubiga saralash sinovi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Tergov faoliyati” va “Prokurorlik faoliyati” ta’lim yo‘nalishlarida tahsil olayotgan 2-bosqich talabalari o‘rtasida “Yosh tergovchilar” klubiga a’zolikka qabul qilish bo‘yicha saralash sinovi tashkil etildi.
Tadbirning maqsadi talabalarning jinoyat huquqi va jinoyat-protsessual huquqi sohasidagi bilimlari, tahliliy va mantiqiy fikrlash qobiliyati, huquqiy tafakkuri hamda kelgusidagi kasbiy faoliyatga bo‘lgan qiziqish va intilishlarini baholashdan iborat bo‘ldi.
Sinov jarayonlari ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida o‘tkazilib, ishtirokchilar nazariy savollarga javob berish bilan bir qatorda amaliy va mantiqiy topshiriqlarni ham bajardilar. Bu esa talabalarning nafaqat bilim darajasi, balki kasbiy vaziyatlarni tahlil qilish va asosli qaror qabul qilish ko‘nikmalarini baholash imkonini berdi.
Saralash natijalariga ko‘ra yuqori bilim, intellektual salohiyat va faol fuqarolik pozitsiyasini namoyon etgan talabalar “Yosh tergovchilar” klubi a’zoligiga tavsiya etildi.
Qayd etilganidek, mazkur klub doirasida talabalarning kasbiy kompetensiyalarini rivojlantirish, amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash, sohaning yetakchi mutaxassislari bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda bo‘lajak tergovchilarning liderlik va tahliliy salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan tadbirlar muntazam o‘tkazib boriladi.

A qualifying test was held for the "Young Investigators" club.
At the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, a selection test for membership in the "Young Investigators" club was organized among 2nd-year students studying in the fields of "Investigative Activity" and "Prosecutorial Activity."
The purpose of the event was to assess students' knowledge in the field of criminal law and criminal procedural law, analytical and logical thinking skills, legal thinking, as well as their interest and aspirations for future professional activities.
Testing processes were conducted based on the principles of openness and transparency, with participants answering theoretical questions and completing practical and logical tasks. This made it possible to assess not only the students' level of knowledge but also their skills in analyzing professional situations and making informed decisions.
Based on the selection results, students who demonstrated high knowledge, intellectual potential, and an active civic stance were recommended for membership in the "Young Investigators" club.
It was noted that within the framework of this club, events are regularly held aimed at developing students' professional competencies, strengthening their practical skills, organizing meetings with leading specialists in the field, and enhancing the leadership and analytical potential of future investigators.
The "Young Investigators" club is an important component of the Academy's systematic work aimed at training highly qualified, broad-minded law enforcement personnel who meet modern requirements.