O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi surishtiruvchilari uchun tashkil etilgan malaka oshirish kursi muvaffaqiyatli yakunlandi.
Mazkur o‘quv dasturi surishtiruv faoliyati samaradorligini oshirish, jinoyatlarni tergovga qadar tekshirish va surishtirish jarayonlarida qonunchilik talablarini to‘g‘ri qo‘llash bo‘yicha kasbiy bilim hamda amaliy ko‘nikmalarni mustahkamlashga qaratildi.
Mashg‘ulotlar doirasida tinglovchilar jinoyatlarni tergov qilishda kriminalistik uslubiyatdan-foydalanishning zamonaviy yondashuvlari, manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq huquqiy munosabatlar, pirotexnika buyumlarining qonunga xilof muomalasiga oid jinoyatlarni tergov qilish xususiyatlari, shuningdek surishtiruv va tergov amaliyotida uchraydigan dolzarb masalalar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini takomillashtirdilar.
O‘quv jarayonida qonunchilikni qo‘llash amaliyoti, dalillarni to‘plash va baholash, protsessual qarorlar qabul qilish hamda huquqni muhofaza qilish faoliyati samaradorligini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Mashg‘ulotlar interaktiv ta’lim usullari, keys-tahlillar va amaliy vaziyatlar asosida tashkil etildi.
Kurs doirasida tinglovchilar Akademiyaning zamonaviy ta’lim infratuzilmasi, kriminalistika va sud ekspertizasi sohasidagi o‘quv-amaliy imkoniyatlari bilan ham tanishdilar.

Завершен курс повышения квалификации для дознавателей Национальной гвардии
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан завершен курс повышения квалификации, организованный для дознавателей Национальной гвардии Республики Узбекистан.
Учебная программа курса направлена на совершенствование профессиональных знаний и практических навыков, необходимых для эффективного осуществления дознания, проведения доследственной проверки и правильного применения требований законодательства в правоприменительной деятельности.
В ходе занятий слушатели повысили квалификацию по вопросам современных подходов к использованию криминалистических методик при расследовании преступлений, правовых аспектов конфликта интересов, особенностей расследования преступлений, связанных с незаконным оборотом пиротехнических изделий, а также другим актуальным вопросам дознавательной и следственной практики.
Особое внимание уделено вопросам применения законодательства, сбора и оценки доказательств, принятия процессуальных решений и повышения эффективности правоохранительной деятельности. Учебные занятия проводились с использованием интерактивных методов обучения, анализа практических кейсов и моделирования профессиональных ситуаций.
В рамках курса слушатели также ознакомились с современной образовательной инфраструктурой Академии, ее учебно-практическими возможностями в сфере криминалистики и судебной экспертизы.