O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi barqaror rivojlanish bo‘yicha dunyoning TOP-1000 universitetlari qatoriga kirdi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi-Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026 xalqaro reytingining umumiy natijalarida 801–1000-o‘rinlar oralig‘idan joy oldi.
Mazkur reyting oliy ta’lim muassasalarining BMTning 17 ta Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qo‘shayotgan hissasini baholaydi. Bunda ta’lim, ilmiy-tadqiqot, boshqaruv va ijtimoiy ahamiyatga ega faoliyatga oid taqdim etilgan ma’lumotlar hamda amaliyotlar inobatga olinadi.
Akademiya BMTning oltita Barqaror rivojlanish maqsadi bo‘yicha eng yuqori natijani qayd etib, 401–600-o‘rinlar oralig‘idan joy oldi:
«Munosib mehnat va iqtisodiy o‘sish»;
«Sanoatlashtirish, innovatsiyalar va infratuzilma»;
«Tengsizlikni qisqartirish»;
«Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish»;
«Quruqlikdagi ekotizimlarni asrash»;
«Tinchlik, adolat va samarali institutlar».
Shuningdek, Akademiya quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha 601–800-o‘rinlar oralig‘idan o‘rin egalladi:
«Kambag‘allikni tugatish»;
«Sifatli ta’lim»;
«Hamyonbop va toza energiya»;
«Barqaror shaharlar va aholi punktlari».
Ushbu natija O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qo‘shilayotgan hissani baholovchi xalqaro tizimda ishtirok etayotganini ko‘rsatadi.

Правоохранительная академия Республики Узбекистан вошла в ТОП-1000 лучших университетов мира по устойчивому развитию
Правоохранительная академия Республики Узбекистан вошла в диапазон 801–1000 общего рейтинга Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026.
Международный рейтинг оценивает деятельность университетов по вкладу в достижение 17 Целей устойчивого развития ООН. В его рамках учитываются представленные вузами данные и практики, связанные с образовательной, научной, управленческой и общественно значимой деятельностью.
Наиболее высокий результат Академия показала по шести Целям устойчивого развития ООН, войдя в диапазон 401–600:
«Достойная работа и экономический рост»;
«Индустриализация, инновации и инфраструктура»;
«Уменьшение неравенства»;
«Борьба с изменением климата»;
«Сохранение экосистем суши»;
«Мир, правосудие и эффективные институты».
Кроме того, Академия заняла позиции в диапазоне 601–800 по направлениям:
«Ликвидация нищеты»;
«Качественное образование»;
«Недорогостоящая и чистая энергия»;
«Устойчивые города и населенные пункты».
Полученный результат отражает участие Правоохранительной академии Республики Узбекистан в международной системе оценки вклада высших образовательных организаций в достижение Целей устойчивого развития ООН.