O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi barqaror rivojlanish bo‘yicha dunyoning TOP-1000 universitetlari qatoriga kirdi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi-Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026 xalqaro reytingining umumiy natijalarida 801–1000-o‘rinlar oralig‘idan joy oldi.
Mazkur reyting oliy ta’lim muassasalarining BMTning 17 ta Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qo‘shayotgan hissasini baholaydi. Bunda ta’lim, ilmiy-tadqiqot, boshqaruv va ijtimoiy ahamiyatga ega faoliyatga oid taqdim etilgan ma’lumotlar hamda amaliyotlar inobatga olinadi.
Akademiya BMTning oltita Barqaror rivojlanish maqsadi bo‘yicha eng yuqori natijani qayd etib, 401–600-o‘rinlar oralig‘idan joy oldi:
«Munosib mehnat va iqtisodiy o‘sish»;
«Sanoatlashtirish, innovatsiyalar va infratuzilma»;
«Tengsizlikni qisqartirish»;
«Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish»;
«Quruqlikdagi ekotizimlarni asrash»;
«Tinchlik, adolat va samarali institutlar».
Shuningdek, Akademiya quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha 601–800-o‘rinlar oralig‘idan o‘rin egalladi:
«Kambag‘allikni tugatish»;
«Sifatli ta’lim»;
«Hamyonbop va toza energiya»;
«Barqaror shaharlar va aholi punktlari».
Ushbu natija O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qo‘shilayotgan hissani baholovchi xalqaro tizimda ishtirok etayotganini ko‘rsatadi.

The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan is among the top 1000 universities in the world for sustainable development
The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan ranked between 801st and 1000th in the overall results of the Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026.
This ranking evaluates the contribution of higher education institutions to achieving the 17 UN Sustainable Development Goals. This takes into account the information and practices provided regarding education, research, management, and socially significant activities.
The Academy achieved the highest results in the six UN Sustainable Development Goals, ranking between 401st and 600th:
"Decent Work and Economic Growth";
"Industrialization, Innovation and Infrastructure";
"Reducing inequality";
"Combating Climate Change";
"Conservation of terrestrial ecosystems";
"Peace, Justice and Effective Institutions."
The Academy also placed between 601st and 800th in the following categories:
"Elimination of poverty";
"Quality Education";
"Affordable and clean energy";
"Sustainable Cities and Settlements."
This result indicates that the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan participates in the international system for assessing the contribution to achieving the UN Sustainable Development Goals.