O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi huzuridagi Ilmiy kengashning navbatdagi majlisida Akademiya mustaqil izlanuvchisi Boboxonov Akramxon Alaxonovichning yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Dissertatsiya “Jinoyat protsessida ish yuritishni to‘xtatish va qayta tiklashni takomillashtirish masalalari” mavzusiga bag‘ishlangan bo‘lib, 12.00.09 – “Jinoyat protsessi. Kriminalistika, tezkor-qidiruv huquqi va sud ekspertizasi” ixtisosligi doirasida bajarilgan.
Tadqiqotda jinoyat protsessida ish yuritishni to‘xtatish va qayta tiklashning protsessual asoslari, tartib-taomillari hamda amaliyotda yuzaga kelayotgan muammolar tahlil qilingan. Shuningdek, mazkur institutni takomillashtirishga qaratilgan ilmiy asoslangan xulosa, taklif va tavsiyalar ishlab chiqilgan.
Himoya natijalari bo‘yicha Ilmiy kengash a’zolari tomonidan tadqiqotchi yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olishga loyiq deb topildi.
Akademiya jamoasi Akramxon Boboxonovni dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qilgani bilan tabriklaydi hamda kelgusidagi ilmiy va kasbiy faoliyatida yangi muvaffaqiyatlar tilaydi.

A dissertation on the issues of suspension and resumption of criminal proceedings has been defended
At the regular meeting of the Academic council under the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, the public defense of the dissertation prepared by the Academy’s independent researcher, Akramkhon Alakhonovich Bobokhonov, for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law was held.
The dissertation entitled “Issues of Improving the Suspension and Resumption of Proceedings in Criminal Procedure” was completed within the framework of the specialty 12.00.09 – “Criminal procedure, Criminalistics, Law on operational-search activities and forensic examination”.
The research analyzes the procedural grounds, procedures, and practical challenges related to the suspension and resumption of criminal proceedings. It also develops scientifically substantiated conclusions, proposals, and recommendations aimed at improving this legal institution.
Based on the results of the dissertation defense, the members of the Academic council found the researcher worthy of being awarded the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law.
The Law Enforcement Academy community congratulates Akramkhon Bobokhonov on the successful defense of his dissertation and wishes him further achievements in his scientific and professional career.