O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bakalavriatining «Tergov faoliyati» yo‘nalishi bo‘yicha ilk bitiruvchilari hayotida muhim voqea yuz berdi. Ichki ishlar organlarida xizmat faoliyatini boshlayotgan yosh mutaxassislarga birinchi maxsus – «leytenant» unvoni berildi hamda ular ichki ishlar organi xodimining xizmat qasamyodini qabul qildi.
Tantanali marosimda O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri, Bosh prokuror o‘rinbosari, shuningdek huquqni muhofaza qiluvchi organlar, IIV akademiyasi hamda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi rahbar va xodimlari, bitiruvchilarning ota-onalari ishtirok etdilar.
So‘zga chiqqanlar yosh ofitserlarni kasbiy hayotidagi muhim va mas’uliyatli bosqich bilan tabriklab, birinchi maxsus unvon va xizmat qasamyodi davlat hamda xalq tomonidan bildirilgan yuksak ishonch ifodasi ekanini ta’kidladi.
Bitiruvchilarni qonunga so‘zsiz rioya qilish, inson qadri, fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya etish, har qanday vaziyatda halollik, matonat va yuksak mas’uliyat bilan xizmat qilishga chaqirildi. Yosh ofitserlarning har bir qarori va xatti-harakatlarida qonuniylik, adolat va xalq manfaatlari ustuvor bo‘lishi lozimligi qayd etildi.
Marosimning eng tantanali va hayajonli lahzasida bitiruvchilarga birinchi maxsus – «leytenant» unvoni topshirildi. Mazkur unvon ularning ofitser sifatidagi kasbiy yo‘lini boshlab berishi bilan birga, xizmat intizomiga qat’iy rioya etish, qabul qilinadigan har bir qaror va amalga oshiriladigan har bir harakat uchun shaxsiy javobgarlikni ham yuklaydi.
Shundan so‘ng yosh ofitserlar ichki ishlar organi xodimining xizmat qasamyodini qabul qilib, Vatan va xalqqa sadoqat bilan xizmat qilish, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlariga qat’iy rioya etish, fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, xizmat burchini halol va vijdonan bajarishga ahd berdi.
Birinchi maxsus unvonning berilishi bitiruvchilarning ofitserlar safiga qadam qo‘yganini, xizmat qasamyodini qabul qilishi esa Vatan, xalq va qonun oldidagi yuksak mas’uliyatni zimmasiga olganini ifoda etadi.
Akademiya jamoasi ilk bitiruvchilar o‘z faoliyatida qonuniylik, adolat, halollik va inson qadrini hurmat qilish tamoyillariga sodiq qolib, mamlakatimizda huquq-tartibot, jamoat xavfsizligi va xalq osoyishtaligini ta’minlashga munosib hissa qo‘shishiga ishonch bildiradi.
Yosh ofitserlarga kasbiy muvaffaqiyatlar, xizmatda matonat va sabr-toqat, qasamyod hamda qonunga sadoqat, shuningdek, davlat va xalq ishonchini munosib oqlashni tilaymiz.

Первые выпускники Академии приступили к офицерской службе
В жизни первых выпускников бакалавриата по направлению «Следственная деятельность» Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялось важное событие.
В торжественной церемонии приняли участие и выступили перед выпускниками министр внутренних дел Республики Узбекистан, заместитель Генерального прокурора, а также начальник Правоохранительной академии С.И. Самадов.
Выступающие поздравили молодых офицеров с началом важного и ответственного этапа профессионального пути, подчеркнув, что первое специальное звание и принятие служебной присяги являются выражением высокого доверия государства и народа.
Выпускников призвали неукоснительно следовать закону, надёжно защищать достоинство человека, права и законные интересы граждан, в любых обстоятельствах сохранять честность, выдержку и высокое чувство ответственности. Особо отмечено, что в основе каждого решения и действия сотрудника органов внутренних дел должны неизменно находиться законность, справедливость и интересы народа.
Одним из наиболее торжественных и волнительных моментов церемонии стало вручение выпускникам первого специального звания «лейтенант». Это звание знаменует начало их профессионального пути в качестве офицеров и одновременно возлагает обязанность строго соблюдать служебную дисциплину, нести личную ответственность за каждое принятое решение и совершённое действие.
Затем молодые офицеры приняли служебную присягу сотрудника органов внутренних дел, обязавшись преданно служить Родине и народу, строго соблюдать Конституцию и законы Республики Узбекистан, защищать права, свободы и законные интересы граждан, честно и добросовестно исполнять свой служебный долг.
Присвоение первого специального звания ознаменовало вступление молодых сотрудников в офицерский строй, а принятие служебной присяги — осознанную ответственность перед Родиной, народом и законом.
Коллектив Академии выражает уверенность, что её первые выпускники будут неизменно руководствоваться принципами законности, справедливости, честности и уважения человеческого достоинства, внося достойный вклад в обеспечение правопорядка, общественной безопасности, мира и спокойствия в стране.