G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘iga (ARIN-WCA) berilgan kuzatuvchi maqomi uning xalqaro professional muloqotdagi ishtirokini kengaytirish, xorijiy davlatlarning korrupsiyaga qarshi kurashuvchi va huquqni muhofaza qiluvchi organlari bilan amaliy aloqalarni rivojlantirish imkonini beradi. ARIN-WCA doimiy kotibiyati vazifasini O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bajaradi.
Tarmoqqa yangi maqom berilgani haqida 25–28 avgust kunlari Vena shahridagi BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi shtab-kvartirasida o‘tkazilgan GlobE Networkning yettinchi yalpi yig‘ilishida e’lon qilindi. Yig‘ilishda ARIN-WCA doimiy kotibiyati nomidan Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari U. U. Nigmadjanov ishtirok etdi.
Muhokamalarda transchegaraviy hamkorlikning amaliy mexanizmlariga asosiy e’tibor qaratildi. Xususan, tezkor va himoyalangan axborot almashinuvi, xalqaro tusdagi korrupsiyaga oid jinoyatlarni tergov qilishda vakolatli organlarning hamkorligi, shuningdek, jinoiy aktivlarni izlash va qaytarish masalalari ko‘rib chiqildi. GlobE Networkning mintaqaviy professional tarmoqlar bilan sherikligini kengaytirish istiqbollari ham alohida muhokama qilindi.
Yangi maqom ARIN-WCAga GlobE Network faoliyatida ishtirok etish, mintaqa davlatlarining umumiy ustuvor yo‘nalishlarini ilgari surish va boshqa yurisdiksiyalarning vakolatli organlari bilan hamkorlikni rivojlantirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi. Doimiy kotibiyat vazifasini bajarayotgan
Akademiya uchun esa bu qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish, xalqaro tajribani jalb etish va tarmoqning amaliy salohiyatini mustahkamlash imkoniyatlarini kengaytiradi.
Ma’lumot uchun: GlobE Network 137 davlatning korrupsiyaga qarshi kurashuvchi, huquqni muhofaza qiluvchi va boshqa 253 ta vakolatli organini birlashtiradi. Tarmoq to‘g‘ridan-to‘g‘ri professional aloqalarni yo‘lga qo‘yish, axborotni xavfsiz almashish hamda transmilliy korrupsiyaga oid jinoyatlarni tergov qilishda amaliy hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Международное сотрудничество в сфере возврата преступных активов: ARIN-WCA получила статус наблюдателя GlobE Network
Статус наблюдателя расширяет возможности Межведомственной сети по возврату активов государств Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA) для участия в международном профессиональном диалоге и развития рабочих контактов с зарубежными антикоррупционными и правоохранительными органами. Функции постоянного секретариата ARIN-WCA выполняет Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
О предоставлении сети нового статуса было объявлено на седьмом пленарном заседании GlobE Network, состоявшемся 25–28 августа в штаб-квартире Управления ООН по наркотикам и преступности в Вене. Постоянный секретариат ARIN-WCA на заседании представил заместитель начальника Академии У. У. Нигмаджанов.
В центре обсуждения находились практические механизмы трансграничного сотрудничества: оперативный и защищённый обмен информацией, взаимодействие компетентных органов при расследовании коррупционных преступлений международного характера, а также розыск и возврат преступных активов. Отдельное внимание было уделено расширению партнёрства GlobE Network с региональными профессиональными сетями.
Новый статус создаёт для ARIN-WCA дополнительные возможности участвовать в работе GlobE Network, продвигать общие приоритеты государств региона и развивать взаимодействие с компетентными органами других юрисдикций. Для Академии, выполняющей функции постоянного секретариата, это расширяет возможности по продвижению совместных инициатив, привлечению международного опыта и укреплению практического потенциала сети.
Справочно: GlobE Network объединяет 253 антикоррупционных, правоохранительных и иных компетентных органа из 137 государств. Сеть содействует установлению прямых профессиональных контактов, безопасному обмену информацией и практическому взаимодействию при расследовании транснациональных коррупционных преступлений.