Akademiya Kengashining navbatdagi majlisi yakuni haqida
Majlisda Akademiya tarkibiy tarmoqlarining joriy yil yanvar` oyidagi faoliyati yakuni ko'rib chiqildi, shuningdek prokuratura organlari kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishning zamonaviy tizimini yaratish bo'yicha Bosh prokuratura Hay'ati yig'ilishida belgilangan vazifalarni to'laqonli amalga oshirishni ta'minlash bo'yicha birlamchi choralar muhokama qilindi.
Ilm-fan, ta'lim va amaliyotning o'zaro aloqasini ta'minlash Akademiya faoliyatini tashkil etishning asosi va prokuratura organlari xodimlarining kasbiy ko'nikmalari va kompetentsiyalarini takomillashtirishning muhim omili ekanligi ta'kidlandi.
Akademiya ilmiy salohiyatini yanada oshirish maqsadida “12.00.03-Fuqarolik huquqi. Tadbirkorlik huquqi. Oila huquqi. Xalqaro xususiy huquq” ixtisosligi bo'yicha oliy ta'limdan keyingi ta'lim institutini ochish borasida aniq vazifalar belgilandi, “12.00.12. – Korruptsiya muammolari” ixtisosligi bo'yicha malaka imtihoni savollari tasdiqlandi.
Akademiya professor-o'qituvchilari tomonidan tayyorlangan “Fuqarolik sud ishlarini yuritishning o'ziga xos xususiyatlari”, “O'zbekiston Respublikasida mulk huquqini amalga oshirish va himoya qilish mexanizmlari”, “Fuqarolar qabulida muloqot madaniyati qoidalariga rioya etish shartlari” mavzusidagi monografiya va ilmiy-amaliy qo'llanmalar ham Kengash a'zolari tomonidan ko'rib chiqildi.

Об итогах очередного заседания Совета Академии
В ходе заседания рассмотрены итоги деятельности структурных подразделений Академии в январе текущего года, а также обсуждены первостепенные меры по обеспечению полноценной реализации задач, обозначенных в ходе заседания Коллегии Генеральной прокуратуры по созданию современной системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров органов прокуратуры.
Отмечено, что обеспечение тесной взаимосвязи науки, образования и практики является основой организации деятельности Академии и важнейшим фактором совершенствования профессиональных навыков и компетенций работников органов прокуратуры.
В целях дальнейшего повышения научного потенциала Академии определены конкретные задачи по организации института послевузовского образования по специальности «12.00.03 – Гражданское право. Предпринимательское право. Семейное право. Международное частное право», а также утверждены вопросы квалификационного экзамена по специальности «12.00.12 – Проблемы коррупции».
Членами Совета также рассмотрены подготовленные к изданию научно-практические пособия и монографии, разработанные профессорско-преподавательским составом Академии по темам: «Особенности гражданского судопроизводства», «Механизмы осуществления и защиты права собственности в Республике Узбекистан», «Условия соблюдения правил культуры общения в приеме граждан».