15-23 sentyabr kunlari Bosh prokuratura Akademiyasi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti vakillaridan iborat o'zbek delegatsiyasi Tetra Tech kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan USAIDning sud-huquq islohotlari dasturi ko'magida AQShning yetakchi huquq maktablariga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida o'zbek delegatsiyasi Gasting huquq maktabi, Berklidagi Kaliforniya universiteti huquq maktabi, San-Fransisko universiteti, Stendford universiteti hamda Santa-Klara universitetida bo'lib qaytdi.
Ishtirokchilar universitetlar faoliyati, jumladan yuridik klinikalar, magistratura hamda xalqaro hamkorlik bo'limlari faoliyatining tashkil etilganligi, amalga oshirilayotgan akademik loyihalar, shuningdek, zamonaviy universitet kampuslarning maydon va funktsional jihatdan tashkil etilganligi bilan tanishdilar.
Tashrif dasturi doirasida universitetlarning tegishli tarkibiy tarmoqlari rahbarlari bilan uchrashuvlar tashkil etilib, Berklidagi Kaliforniya universiteti huquq maktabi va Gasting huquq maktabi o'quv kampuslariga tashrif buyurildi.
Shuningdek, tashrif davomida delegatsiya Gasting huquq maktabi tomonidan Yaponiyada sud-huquq sohasi islohotlariga bag'ishlab tashkil etilgan “Yaponiyada jinoiy sudlovda jamoatchilik hamda jabrlanuvchilar ishtiroki: 10-yubiley simpoziumi” mavzusidagi simpoziumda ishtirok etdi.
AQSH huquqiy tizimi va jinoyat huquqi sohasidagi innovatsiyalar bilan tanishish maqsadida San-Fransisko okrugi prokuraturasi hamda San-Frantsisko Apellyatsiya sudida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tadbir yakunida klinik ta'lim sohasini kengaytirish, masofaviy o'qitish texnologiyalari hamda aralash o'qitish modullarini (Blended Learning) qo'llagan holda magistratura dasturlarini rivojlantirish, shuningdek akademik mobillik hamda qo'shma ta'lim loyihalari va dasturlarini takomillashtirish borasida hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.

Академический визит в ведущие школы права США
15-23 сентября состоялся визит узбекской делегации в составе представителей Академии Генеральной прокуратуры, Ташкентского государственного юридического университета, Университета мировой экономики и дипломатии в ведущие школы права США при содействии программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане, реализуемой компанией Тetra Tech.
В ходе визита узбекская делегация посетила Гастингскую школу права, Школу права Калифорнийского университета в Беркли, Университет Сан-Франциско, Стэндфордский университет, Университет Санта-Клары.
Участники были ознакомлены с деятельностью университетов, в частности с организацией работы в юридических клиниках, отделах магистратуры и международного сотрудничества, реализуемых академических проектах, а также с пространственной и функциональной организацией современных университетских кампусов.
В рамках программы визита были организованы встречи с руководителями соответствующих структурных подразделений университетов, посещение кампусов и учебных занятий в Школе права Калифорнийского университета в Беркли и юридической клинике Гастингской школы права.
Также, в рамках визита делегация приняла участие в международном симпозиуме «Участие общественности и жертв преступлений в системе уголовного правосудия в Японии: 10-й юбилейный симпозиум» по вопросам реформирования судебно-правовой сферы Японии, организованном в Гастингской школе права.
С целью ознакомления с правовой системой США и инновациями в уголовно-правовой сфере проведена встреча с представителями прокуратуры округа Сан-Франциско и Апелляционного суда Сан-Франциско.
По итогам мероприятий обсуждены перспективы сотрудничества в сфере развития клинического образования, программ магистратуры с использованием дистанционных образовательных технологий, смешанных моделей обучения (Blended Learning), академической мобильности и совместных образовательных проектов и программ.