Filipp Jessop nomidagi xalqaro huquq bo'yicha tanlovning milliy koordinatorining tashrifi
Ma'lumot uchun: F.Jessop nomidagi tanlov 700 ga yaqin huquq maktablari bilan bog'liq dunyodagi eng yirik musobaqadir. Tanlov - o'ylab topilgan nizoni BMT Xalqaro Sudida mamlakatlar o'rtasida simulyatsiya qilishni o'zida aks ettiradi. Huquqshunos talaba jamoalari gipotetik huquqiy nizo nuqtai nazaridan xalqaro huquqning dolzarb masalalarini hal qilish uchun ingliz tilida og'zaki va yozma arizalarni taqdim etish orqali bir-biri bilan raqobatlashadilar.
Tashrif davomida Akademiya rahbariyati bilan uchrashuv tashkil etilib, unda Akademiya jamoasining xalqaro musobaqada ishtirok etishi, shuningdek, tanlovni tashkil etish va o'tkazishda texnik yordam ko'rsatish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, tanlov Milliy koordinatorining Akademiya magistrlari bilan tanlovda ishtirok etish tarixi va shartlari, shuningdek, talabalar uchun xalqaro huquq sohasida noyob tajriba va bilim olish imkoniyatlari bilan tanishish maqsadida uchrashuv tashkil etildi.
Tashrif yakunlari bo'yicha tomonlar jamoalarni yuqori darajada tayyorlash va tanlovni tashkil etish maqsadida hamkorlik qilish to'g'risida kelishib oldilar.

Визит национального координатора конкурса по международному праву имени Филиппа Джессопа
8-10 октября с.г. состоялся визит С.Юсупова – национального координатора международного конкурса по международному публичному праву имени Филиппа Джессопа в Академию Генеральной прокуратуры.
Справочно: Конкурс им. Ф.Джессопа – это крупнейшее в мире соревнование с участием около 700 юридических школ. Конкурс представляет собой симуляцию вымышленного спора между странами в Международном Суде ООН. Команды студентов-юристов соревнуются друг с другом посредством представления устных и письменных заявлений на английском языке, для решения актуальных вопросов публичного международного права в контексте гипотетического правового спора.
В ходе визита организована встреча с руководством Академии, на которой обсуждены вопросы участия команды Академии в международном соревновании, а также технического содействия в организации и проведении конкурса.
Также, организована встреча национального координатора конкурса с магистрами Академии для ознакомления их с историей и условиями участия в конкурсе, а также с возможностями для студентов получить уникальный опыт и знания в области международного права.
По итогам визита стороны пришли к согласию о дальнейшем взаимодействии в целях обеспечения высокого уровня подготовки команд и организации конкурса.