Norvegiya va Daniyaga tanishuv safari
Joriy yilning 23-28 sentyabr kunlari Akademiya boshlig'ining birinchi o'rinbosari R.Gafurov Korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha respublika idoralararo komissiyasi a'zolari, Bosh prokuratura, Adliya vazirligi, Moliya vazirligi va Biznes-ombudsman apparati xodimlaridan iborat delegatsiya tarkibida BMTTDning tinch va inklyuziv jamiyatlar uchun korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha global loyihasi (ACPIS) doirasida BMTTDning “O'zbekistonda samarali, hisobdor va shaffof boshqaruv institutlari orqali korruptsiyaga qarshi kurashish” loyihasi ko'magida tashkil etilgan Daniya va Norvegiyaga tanishuv safarida ishtirok etdi.
Tashrif doirasida delegatsiya Norvegiya va Daniyaning korruptsiyaga qarshi kurashish bo'yicha vakolatli organlari faoliyati, ularning siyosati va asosiy vazifalari, ushbu sohadagi idoralararo hamkorlik mexanizmlari, aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan dasturlar bilan tanishdi.
Korruptsiyaga qarshi kurashish sohasida olingan tajriba Transparency International tashkiloti tomonidan tuziladigan “Korrupsiyani qabul qilish indeksi” xalqaro reytingida O'zbekiston Respublikasining pozitsiyasini oshirishga, shuningdek, Akademiyaning korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta'lim markazi salohiyatini mustahkamlashga qaratiladi.
Tashrif yakunlari bo'yicha ishtirokchilar tomonidan Norvegiya va Daniyaning ilg'or tajribasini implementatsiya qilish bo'yicha taklif va tavsiyalar tayyorlandi.

Ознакомительная поездка в Норвегию и Данию
23-28 сентября т.г. первый заместитель начальника Академии Р.Гафуров принял участие в ознакомительной поездке в Данию и Норвегию в составе делегации из числа членов Республиканской межведомственной комиссии по противодействию коррупции, работников Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Министерства финансов и аппарата Бизнес-омбудсмана, организованной при содействии Проекта ПРООН «Противодействие коррупции через эффективные, подотчетные и прозрачные институты управления в Узбекистане» в рамках Глобального проекта ПРООН по борьбе с коррупцией для мирных и инклюзивных обществ (ACPIS).
В рамках поездки делегация ознакомлена с деятельностью уполномоченных органов Норвегии и Дании по противодействию коррупции, их политикой и основными функциями, механизмами межведомственного взаимодействия в данной сфере, программами, направленными на повышение правового сознания и правовой культуры населения.
Полученный опыт в сфере противодействия коррупции будет направлен на повышение позиций Республики Узбекистан в международном рейтинге «Индекс восприятия коррупции», составляемом МНО Transparency International, а также укрепление потенциала Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии.
По итогам визита участниками подготовлены рекомендации и предложения по имплементации передового опыта Норвегии и Дании.