2019 yil 26 noyabrda Bosh prokuratura Akademiyasida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xo'jaligi va davlat xizmati akademiyasi filiali – Sibir boshqaruv instituti (RXXvaDXA SBI) bilan hamkorlik bitimini 2019–2020 yillarda amalga oshirish bo'yicha chora-tadbirlar rejasi doirasida tashkil etilgan “Prokuror nazorati sohasida kasbiy ta'lim: Rossiya va O'zbekiston tajribasi” mavzusida vebinar bo'lib o'tdi.
Tadbirda Rossiya tomonidan RXXvaDXA SBI, Novosibirsk viloyati prokuraturasi kadrlar tarmog'i, shuningdek RXXvaDXA SBI Mintaqalararo malaka oshirish markazi rahbariyati va xodimlari ishtirok etdilar.
O'zbekiston tomonidan vebinarda Akademiya rahbariyati va professor-o'qituvchilari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida rossiyalik hamkasblar Akademiya tomonidan prokuratura organlari kadrlari malakasini oshirishni tashkil etishda qo'llaniladigan zamonaviy yondashuvlar, tinglovchilar tomonidan kasbiy bilim, malaka va kompetentsiyalarni yuqori darajada o'zlashtirilishini ta'minlaydigan, o'qitishning samarali shakl va metodlari bilan tanishtirildi.
Kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish dasturlari, Akademiya magistraturasida o'qitishni kredit-modul tizimi asosida tashkil etish, shuningdek ProAcademy idoraviy elektron platforma asosida masofaviy ta'limni amalga oshirish masalalari rossiyalik mutaxassilarda alohida qiziqish uyg'otdi.
O'z navbatida rossiyalik hamkorlar RXXvaDXA SBI amaliyotidagi davlat va munitsipal xizmatchilarini kasbiy rivojlantirishning yo'nalishlari va shakllari misolida kadrlarni kasbiy qayta tayyorlash borasidagi tajribalarini taqdimot qildilar.
Shu bilan birga, Novosibirsk viloyati prokuraturasi kadrlar tarmog'i boshlig'i idoraviy ta'lim muassasalari bilan yaqindan hamkorlik qilgan holda prokuratura xodimlari malakasini oshirishning asosiy jihatlari, xususan rahbar lavozimlarga faqatgina qayta tayyorlash dasturi bo'yicha o'qigan xodimlarni tayinlash amaldagi tartibi bilan tanishtirdi.
Prokuratura xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish prokuratura organlari samarali faoliyatining muhim omili ekanligi alohida ta'kidlandi.
Tadbir konstruktiv ruhda bo'lib o'tdi, tomonlar masofaviy ta'limni yanada rivojlantirish, ta'lim sifatini monitoring qilish va baholash, innovatsion ta'lim texnologiyalarini qo'llagan holda o'quv jarayonini tashkil etish masalalarini muhokama qildilar.

Обмен опытом в сфере профессионального образования кадров прокуратуры
26 ноября 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялся вебинар на тему «Профессиональное образование кадров в сфере прокурорского надзора: опыт России и Узбекистана», организованный в рамках плана мероприятий по реализации соглашения о сотрудничестве между Сибирским институтом управления – филиалом Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации (СИУ РАНХиГС) и Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан на 2019 – 2020 годы.
В вебинаре с российской стороны участвовали руководители и сотрудники СИУ РАНХиГС, кадровой службы прокуратуры Новосибирской области, а также Межрегионального центра повышения квалификации СИУ РАНХиГС.
С узбекской стороны в мероприятии участвовали руководство и сотрудники Академии.
В ходе вебинара российские коллеги проинформированы о современных подходах к организации повышения квалификации кадров органов прокуратуры, применяемых в деятельности Академии, наиболее эффективных формах и методах обучения, обеспечивающих высокий уровень освоения слушателями профессиональных знаний, навыков и компетенций.
Программы переподготовки и повышения квалификации кадров, организация обучения по направлениям магистратуры Академии на основе кредитно-модульной системы, а также дистанционного обучения на базе ведомственной электронной платформы ProAcademy вызвали особый интерес российской стороны.
В свою очередь, российские коллеги презентовали свой опыт в части профессионального обучения кадров на примере практики СИУ РАНХиГС по направлениям и формам профессионального развития государственных гражданских и муниципальных служащих.
Наряду с этим, начальник кадрового отдела прокуратуры Новосибирской области ознакомил участников с основными аспектами организации профессионального развития прокурорских работников в тесном взаимодействии кадровой службы прокуратуры с ведомственными образовательными учреждениями, в частности, с действующей практикой выдвижения и назначения сотрудников на руководящие должности только после прохождения программы переподготовки.
Отмечено, что переподготовка и повышение квалификации прокурорских работников является важным фактором эффективного функционирования прокуратуры.
Мероприятие прошло в конструктивном духе, стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения дистанционного обучения, мониторинга и оценки качества обучения, организации учебного процесса с использованием инновационных педагогических технологий.