Bir haftalik sayyor o'quv va amaliy mashg'ulotlar yakunlandi
Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi ko'magida Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasi o'quv rejasi doirasida tinglovchilar uchun tashkil etilgan dala o'quv va amaliy mashg'ulotlar yakunlandi.
Dala sharoitida o'tkazilgan sayyor o'quv mashg'ulotlari doirasida tinglovchilar jangovor, saf va jismoniy tayyorgarlikning asoslarini o'zlashtirdilar, shu bilan birga dasturning tegishli o'quv fanlari bo'yicha dars jarayonlarini davom ettirdilar.
Xususan, haqiqiy sharoitga yaqinlashtirilgan holda tergov harakatlari imitatsiyasi amalga oshirilib, bu tajribali ustozlar rahbarligida tinglovchilarning kriminalistika sohasidagi kasbiy ko'nikmalarini mustahkamlashga imkon yaratdi.
Bundan tashqari, huquqbuzarliklar profilaktikasi inspektorlari ishtirokida sohaviy faoliyatning dolzarb masalalari bo'yicha trening mashg'ulotlari o'tkazildi.
Shuningdek, tinglovchilar jangovar o'qotar qurollarning asosiy turlari, ulardan foydalanishning nazariy jihatlari bilan yaqindan tanishdilar va o'q otish mashg'ulotlarida qatnashib, yaxshi natijalarni namoyish etdilar.
Tinglovchilar o'qishdan bo'sh vaqtlarida o'zlarining bilimlarini oshirish va jismonan chiniqish maqsadida Ichki ishlar vazirligi Akademiyasining axborot-resurs markazi va sport-sog'lomlashtirish majmuasi imkoniyatlaridan samarali foydalandilar.
Ichki ishlar vazirligi Akademiyasining dala o'quv maydoni bazasida o'quv mashg'ulotlarini o'tkazish bo'yicha ikki yillik tajbira talabalar o'zaro munosabatlari va jamoaviy jipslikni mustahkamlash, shuningdek ular o'rtasida tajriba almashishda o'z samarasini ko'rsatdi.

Завершилась неделя выездных учебных и практических занятий
Завершились выездные учебные и практические занятия в условиях полигона, организованные в рамках учебной программы для слушателей магистратуры Академии Генеральной прокуратуры при содействии Академии Министерства внутренних дел.
В рамках выездных учебных занятий в полевых условиях слушателями освоены основы боевой, строевой и спортивной подготовки, а также продолжено обучение по соответствующим учебным дисциплинам программы.
В частности, в условиях, приближенных к реальным, проведена имитация следственных действий, что позволило слушателям под руководством опытных наставников закрепить свои профессиональные навыки в области криминалистики.
Кроме того, с участием инспекторов по профилактике правонарушений проведен тренинг по актуальным вопросам деятельности по профилактике правонарушений.
Слушатели также освоили основные виды боевого огнестрельного оружия, ознакомились с теоретическими аспектами их применения и практиковались в стрельбе, продемонстрировав при этом хорошие результаты.
В свободное от занятий время слушатели эффективно воспользовались возможностями информационно-ресурсного центра полигона Академии МВД, а также спортивно-оздоровительного комплекса для саморазвития и занятий спортом.
Двухлетний опыт проведения выездных учебных занятий на базе полигона Академии МВД показал свою эффективность в укреплении взаимоотношений и командного духа слушателей, плодотворного обмена опытом между ними.