Akademiya hamda Milliy gvardiya Harbiy-texnik instituti o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
2020 yil 5 iyun kuni Bosh prokuratura Akademiyasida Akademiya boshlig'i YE.V.Kolenko hamda O'zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo'mondonining o'rinbosari S.D.Mamayusupov, Milliy gvardiya Harbiy-texnik instituti boshlig'i M.X.Rustambaev va Milliy gvardiyaning Ixtisoslashtirilgan o'quv markazi boshlig'i X.V.Dadabaev o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Mazkur uchrashuv huquqni muhofaza qilish organlari kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qilish maqsadida tashkil etildi.
Ishtirokchilar Akademiyaning ilg'or ta'lim va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, amaliyotga yo'naltirilgan kompetentsiyaviy yondashuv, interaktiv va muammoli metodlar asosida o'quv jarayonini tashkil etish borasidagi tajribasi bilan tanishdilar.
Akademiyaning o'z elektron platformasi negizida faoliyat yuritayotgan va koronavirus pandemiyasi sharoitida alohida dolzarblik kasb etgan elektron (masofaviy) ta'limni tizimli joriy etish imkonini bergan «ProAcademy» axborot-ta'lim portali mehmonlarda qiziqish uyg'otdi.
Tomonlar shuningdek Akademiya va Institutning sud va huquqni muhofaza qilish sohalarida ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish va natijalarini amaliyotga tadbiq etishni ta'minlashga yo'naltirilgan Ilmiy-tadqiqot konsortsiumi doirasida amalga oshirayotgan hamkorligi masalalarini muhokama qilishdi.
Bo'lib o'tgan uchrashuv zamonaviy standartlar va talablarga javob beradigan huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarini tayyorlash sohasida Akademiya va Institut o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Обсуждение вопросов развития сотрудничества Академии с Военно-техническим институтом Национальной гвардии
5 июня 2020 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялась встреча начальника Академии Е.В.Коленко с заместителем командующего Национальной гвардией Республики Узбекистан С.Д.Мамаюсуповым, начальником Военно-технического института Национальной гвардии М.Х.Рустамбаевым, а также начальником Специализированного учебного центра Национальной гвардии Х.В.Дадабаевым.
Встреча организована с целью обсуждения вопросов расширения двустороннего сотрудничества в сфере подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников правоохранительных органов.
Вниманию участников встречи представлен опыт Академии по организации учебного процесса на основе передовых образовательных и информационно-коммуникационных технологий, практико-ориентированного, компетентностного подхода, интерактивных и проблемно-ситуационных методов обучения.
Интерес гостей вызвали возможности информационно-образовательного портала «ProAcademy», функционирующего на базе собственной электронной платформы Академии и позволившего внедрить на системной основе электронное (дистанционное) обучение, что приобрело особую актуальность в условиях пандемии коронавируса.
Стороны также обсудили опыт сотрудничества Академии и Института в рамках Научно-исследовательского консорциума, деятельность которого направлена на объединение усилий по осуществлению научных исследований в судебной и правоохранительной сфере и обеспечение внедрения их результатов на практике.
Состоявшаяся встреча послужит дальнейшему развитию сотрудничества Академии и Института в сфере подготовки кадров правоохранительных органов, отвечающих современным требованиям и стандартам.