Xalqaro ilmiy seminardagi ishtirok
Bosh prokuratura Akademiyasining professor-o'qituvchilari O'zbekiston Advokatlar Palatasi hamda “Mintaqaviy muloqot” XNNTning O'zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda joriy yilning 16 iyul kuni onlayn rejimda o'tkazilgan “Odil sudlov va yuridik yordam: xalqaro standartlar, milliy va xorijiy tajriba” mavzusidagi xalqaro ilmiy seminarda ishtirok etdilar.
Tadbirda shuningdek O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi xodimlari, O'zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi vakillari, O'zbekiston Respublikasi Oliy sudining sud`yalari, xalqaro ekspertlar – AQShning Minnesota okrugi bo'yicha Bosh federal sud`yasi Djon Tanxaym, Germaniya davlati Federal advokatlar kollegiyasining xalqaro huquqiy  hamkorlik bo'yicha direktori Veronika Xorrer, AQSH Vashington shahrining Davlat himoyachilari xizmati sud bo'limining boshlig'i Devid Nayt, AQSH Boston shahrining jamoat himoyachilari bo'limi Bosh yuristkonsulti o'rinbosari Rendi Goya, Sloveniyalik ekspert Goran Klemenchichlar qatnashdilar.
Tadbirda 2017–2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan qonun ustuvorligini ta'minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishning alohida yo'nalishlaridan biri bo'lgan advokatura institutini takomillashtirish, jinoiy, ma'muriy, fuqarolik va iqtisodiy sud ishlarini yuritishda yuridik yordam ko'rsatish masalalari hamda bu boradagi milliy va horijiy davlatlar tajribasi muhokama etildi.
Ishtirokchilar diqqatiga milliy qonunchilikning odil sudlov jarayonida advokatlar ishtirokiga oid normalarining tahlili keltirildi.
O'z navbatida xorijiy ekspertlar Germaniya, Sloveniya, AQSH davlatlarining odil sudlov jarayonida advokatlarning ishtiroki xususida horijiy qonunchilik normalari va shakllangan tajriba xususida ma'lumot berib o'tdilar.
Tadbir davomida ishtirokchilarning diqqatiga taqdim etilgan ma'ruzalar bo'yicha qizg'in munozaralar bo'lib o'tdi.

Участие в международном научном семинаре
Профессорско-преподавательский состав Академии Генеральной прокуратуры 16 июля т.г. принял участие в работе международного научного онлайн семинара на тему: «Доступ к правосудию и юридической помощи: международные стандарты, национальный и зарубежный опыт», организованного Палатой адвокатов Республики Узбекистан в сотрудничестве с представительсвом МНПО «Региональный диалог» в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие также сотрудники Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, представители Высшей судейской школы при Высшем судейском совете Республики Узбекистан, судьи Верховного суда Республики Узбекистан, международные эксперты – Главный федеральный судья по округу Миннесота, США Джон Танхайм, директор по международному правовому сотрудничеству в Федеральной коллегии адвокатов Германии Вероника Хоррер, начальник судебного отдела Службы государственного защитника г.Вашингтон Дэвид Найт, эксперт Словении Горан Клеменчич, заместитель главного юрисконсульта отдела общественных защитников г.Бостон США Рэнди Гойа.
В ходе мероприятия обсуждены такие актуальные вопросы обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы, обозначенные Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах, как дальнейшее совершенствование института адвокатуры, оказание юридической помощи в уголовном, административном, гражданском и экономическом судопроизводстве, а также национальный и международный опыт в данном направлении.
Вниманию участников мероприятия представлены выступления с анализом норм национального законодательства относительно участия адвокатов в процессе осуществления правосудия.
Представительный состав международных экспертов ознакомил участников с особенностями международных норм и правил по вопросам участия адвокатов в осуществлении правосудия.