Davlat va shaxs faoliyatining barcha sohalarini axborot va telekommunikatsiya tizimlari tobora qamrab olayotgan axborot jamiyatining tezkor rivojlanish davrida yuqori texnologiyalarni qo'llagan holda jinoyatlar sodir etishning yangi usullari rivojlanib bormoqda.
Kiberxavfsizlik sohasida o'sib borayotgan tahdidlarga javoban YEXHTning O'zbekistondagi loyihalar koordinatori ofisi ko'magida Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan “Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlar (kiberjinoyatlar): turlari, kvalifikatsiyasi va tergov harakatlarini o'tkazish strategiyasi” o'quv qo'llanmasi tayyorlandi.
Mazkur qo'llanma prokuratura va boshqa vakolatli organlar xodimlarining milliy va transmilliy darajada kiberjinoyatlarni tergov qilish borasida bilim va amaliy ko'nikmalar majmuini shakllantirishga yo'naltirilgan.
O'quv qo'llanmada kiberjinoyatlarning jinoyat-huquqiy tavsifi ochib berilishi bilan bir qatorda tergov harakatlarini o'tkazishning taktik masalalari, raqamli kriminalistikaning amaliy jihatlari yoritib berilgan, shuningdek kiberjinoyatlarni tergov qilishda xalqaro hamkorlikning asosiy mexanizmlari ko'rib chiqilgan.

Повышение потенциала практиков по борьбе с киберпреступлениями – требование современности
В эпоху стремительного развития информационного общества, когда информационные и телекоммуникационные системы охватывают все сферы жизнедеятельности человека и государства, стремительно развиваются новые способы совершения преступлений с использованием высоких технологий.
В ответ на растущие угрозы в области кибербезопасности Академией Генеральной прокуратуры при содействии Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане подготовлено учебное пособие «Преступления в сфере информационных технологий (киберпреступления): виды, квалификация и тактика производства следственных действий».
Данное пособие направлено на формирование у сотрудников прокуратуры и других компетентных органов комплексных знаний и практических навыков по расследованию киберпреступлений на национальном и транснациональном уровнях.
Учебное пособие не только раскрывает уголовно-правовую характеристику киберпреступлений, но также освещает вопросы тактики производства следственных действий, практические аспекты цифровой криминалистики и рассматривает основные механизмы международного сотрудничества при расследовании киберпреступлений.