Magistratura tinglovchilari orasida tanlov o'tkazildi
Bosh prokuratura Akademiyasida magistratura tinglovchilari orasida O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 28 yilligi munosabati bilan o'tkazilayotgan turkum tadbirlar doirasida tanlov bo'lib o'tdi.
Tanlovdan ko'zlangan maqsad kadrlarni mamlakatning Asosiy qomusini hurmat qilish ruhida tarbiyalash va ularning konstitutsiyaviy huquq sohasidagi bilimlarini yanada mustahkamlash hisoblanadi.
Xolislikni ta'minlash maqsadida tanlov ishtirokchilarini baholash maqsadida tuzilgan hakamlar hay'ati tarkibi tanlovning ayni boshlanishidan oldin e'lon qilindi.
Guruh ishtirokchilari “tanishtirish”, “dunyo mamlakatlari konstitutsiyalari haqida improvizatsion chiqish”, “anagramma va diqqat mashq”, “blits savol va keys” hamda “pantomimo” kabi donolikni hamda alohida yondashuvni talab qiluvchi shartlarga ijodiy yondashdilar.
Tanlov yakuni bo'yicha g'oliblarga maxsus esdalik sovg'alari va sertifikatlar topshirildi.
Tadbir ishtirokchilari tadbirning yuqori saviyada o'tkazilganligini, undagi tematik vazifalar, musobaqalarni tashkil etish, baholash va ularda ishtirok etish qo'shimcha tajriba orttirishga hamda ishtirokchilarning ijodiy salohiyati va ko'nikmalarini rivojlantirishga xizmat qilishini ta'kidladilar.
Akademiyaning magistratura bitiruvchilari assotsiatsiyasi a'zolarini jalb qilgan holda har yili ushbu tanlovni o'tkazish tashabbusi ham bir ovozdan qo'llab-quvvatlandi.

Проведение конкурса среди слушателей магистратуры
В Академии Генеральной прокуратуры среди слушателей магистратуры прошел конкурс, организованный в рамках серии мероприятий, посвященных 28-летию со дня принятия Конституции Республики Узбекистан.
Цель конкурса – воспитание кадров в духе уважения к Основному закону страны и укрепление их знаний в сфере конституционного права.
В целях обеспечения беспристрастности, оценка участников конкурса проводилось жюри, состав которого был обнародован в момент начала конкурса.
Участники группы творчески подошли к таким конкурсным заданиям, как «Приветствие», «Импровизационная презентация о зарубежных конституциях», «Анаграмма и упражнения на внимательность», «Блиц-опрос и кейс», а также «Пантомима», предусматривающих жанровое разнообразие и грамотное решение задач.
По результатам конкурса победителям были вручены специальные памятные призы и сертификаты.
Участники отметили высокий уровень мероприятия, который способствовал приобретению дополнительного опыта в сфере тематических заданий, развитию творческого потенциала и навыков слушателей по организации и участию в состязательных мероприятиях.
Также единогласно поддержана инициатива ежегодного проведения подобных конкурсов с привлечением членов Ассоциации выпускников магистратуры Академии.